Rozmowa kwalifikacyjna nierzadko wiąże się z ogromnym stresem i niepewnościami. Często pojawiają się pytania: czy aby na pewno jestem dobrze przygotowana? Czy pomyślałam o wszystkim?
Niejeden z nas to przeżywał, a więc specjalnie dla Was przygotowaliśmy krótki poradnik dotyczący tego o co należy zadbać udając się na rozmowę kwalifikacyjną do żłobka.
- Przede wszystkim dokumenty! Aby pracować w żłobku należy być pielęgniarką bądź opiekunką dziecięcą. Najlepiej zabrać ze sobą zaświadczenie o ukończonym kursie na opiekuna żłobka (280h) bądź – jeśli pracowało się wcześniej z dziećmi – zaświadczenie o kursie uzupełniającym kwalifikacje (80h). Zapisz się u nas na Kurs z Decyzją Ministerstwa, który nada Ci takie uprawnienia.
- Wygląd też jest ważny! Nie jest kłamstwem powiedzenie “jak Cię widzą tak Cię piszą”, a więc zadbajmy o to, by wyglądać schludnie. W pracy z dziećmi ważne są…paznokcie. Osoba zajmująca się maluchami powinna mieć je krótsze, tak, by nie przeszkadzały jej w codziennych czynnościach i by – co najważniejsze – nie zrobiły dziecku krzywdy. Zalecamy też delikatny makijaż.
- Ubiór to kolejny element wymagający przemyślenia. Oczywiście należy wyglądać czysto, schludnie, porządnie. To podstawa. Trzeba także pamiętać, że żłobek to nie biuro – tutaj nie przychodzi się w eleganckich garniturach czy garsonkach. A więc luźny strój? Nie do końca! Nie chcemy przecież popaść z jednej skrajności w skrajność. Najlepiej wybrać coś pomiędzy. Codziennego, aczkolwiek eleganckiego. Najlepiej sprawdzą się tradycyjne czarne spodnie, zwykły biały t-shirt, a na to ramoneska czy codzienna marynarka. Ale oczywiście nie zamykajcie się na inne pomysły – to tylko propozycja! 🙂
- Warto przygotować sobie scenariusze odpowiedzi na kilka najczęściej padających pytań. Dlaczego chciałabyś pracować właśnie w tym żłobku? Co najbardziej lubisz w pracy z dziećmi? Jakie metody pracy z dziećmi lubisz najbardziej? Co skłoniło Cię do podjęcia pracy jako opiekunka w żłobku? Jak radzić sobie z dziećmi “trudnymi”?
- Polecamy także przejrzenie strony internetowej żłobka, do którego zmierza się na rozmowę kwalifikacyjną. Często placówki opisują zajęcia, które prowadzą czy metody jakimi pracują z dziećmi. Można wtedy odnieść się do konkretnej kwestii na rozmowie kwalifikacyjnej. Podjąć temat związany z konkretną placówką, a może zaproponować coś nowego czego do tej pory opiekunowie nie zastosowali w swej pracy?
- Wypisz sobie swoje dobre strony oraz umiejętności, które mogą przydać Ci się w pracy z maluchami. Dyrektorzy często o to pytają i najlepiej, by być przekonującym w tym co się mówi – czyli nie dać się zaskoczyć. Często na szybko ludzie mają problem z wymienieniem własnych zalet więc przygotowanie wcześniej takiego spisu może ułatwić sprawę.
- I najważniejszy punkt: nikogo nie udawaj! Naturalność wypada zawsze najkorzystniej, a kłamstwo? Ma krótkie nogi! Najlepiej uwierzyć w siebie i własne możliwości. Jeśli posiadasz pasję druga osoba na pewno to dostrzeże!
Powodzenia!
Data publikacji: 06.11.2019 r