Pierwsza wyprawka dziecka do żłobka

Pójście dziecka do żłobka to szczególny, jedyny taki czas. Nie jest to codzienna sytuacja, dlatego powinniśmy zadbać o to, by maluch czuł się bezpiecznie i swobodnie.

Żłobek to placówka, w której dziecko będzie zdobywało nowe umiejętności, zawierało przyjaźnie, doświadczało przeróżnych stymulacji zmysłów, bawiło się i odpoczywało. Tak samo jak organizuje się wyprawkę przedszkolakowi czy wyprawkę szkolną, należy zadbać także o takową jeśli chodzi właśnie o żłobek.

Powinniśmy zastanowić się nad tym czego dziecko będzie w pierwszych dniach potrzebowało najbardziej, co pomoże mu w oswojeniu się z nową sytuacją, co naprawdę się przyda. Sytuacja wydaje się o tyle prosta, iż większość żłobków informuje rodziców o tym, czego maluchom potrzeba i co należałoby im zapewnić. Głównie chodzi tutaj o pieluchy, kilka luźnych ubranek na zmianę, piżamę czy coś ciepłego na stopki: głównie kapcie, antypoślizgowe.

Jeśli chodzi o pielęgnację, warto zadbać o własne chusteczki nawilżane, chociażby do przemycia rączek po zabawie. Jest to produkt szczególnie pożądany i potrzebny, gdyż higiena w żłobku jest rzeczą priorytetową, dlatego warto o nim pamiętać. Niektóre placówki preferują przynoszenie przez rodzica małego ręcznika czy kocyka bądź pościeli.

O ile kocyk łatwo zapakować, o tyle o pościel należy dopytać dyrektora placówki: pamiętajmy, że każda ma inne wymogi co do wyprawki malucha. Gdy już ustalimy co konkretnie przynieść, warto zapakować rzeczy takie jak odzież, kapcie czy koc/pościel do worków z materiału, tak, by mogły być łatwo i swobodnie przechowywane. Dzięki temu będziemy mieć gwarancję co do tego gdzie rzeczy malucha będą się znajdować, gdy nie będą używane w danym momencie.

Nie należy zapominać o ulubionej zabawce czy misiu, z którym dziecko emocjonalnie jest związane. To ważny element żłobkowej wyprawki, gdyż w pierwszych dniach dziecko często jest zagubione i zdezorientowane, a ulubiona rzecz, pachnąca znajomo i przyjaźnie bardzo pomaga w odnalezieniu się w nowej sytuacji. To jak azyl bezpieczeństwa, do którego maluszek może uciec, gdy poczuje się onieśmielony czy zdenerwowany.

Do listy rzeczy potrzebnych warto dodać także szczoteczkę z pastą do zębów oraz ulubiony kubek czy butelkę do picia. Ważne, by rzeczy były podpisane, tak by wychowawca wiedział czyja rzecz jest czyja. To istotna sprawa! Rzeczy nie jest aż tak wiele, by sprawa ta spędzała sen z powiek rodzicom. Na początku kompletowania całej wyprawki warto dowiedzieć się w konkretnym żłobku co też maluchowi będzie potrzebne, gdyż może okazać się, że wyżej wymienioną rzecz placówka posiada i zapewnia we własnym zakresie.

Najpotrzebniejsze na pewno są artykuły higieniczne, swobodne ubranka na zmianę (ważne, by nie były zbyt eleganckie czy nowe. Dzieciaki w żłobku lubią się brudzić podczas prac plastycznych!) oraz rzecz, która dziecko uspokaja i wprowadza w dobry nastrój.

I już: żłobkowy niezbędnik gotowy!