Pobudzanie rozwoju dzieci może następować poprzez wiele bodźców. Dzieci uczestniczą w przeróżnych zajęciach, uczą się piosenek, słuchają i oglądają bajki. Wszystko to jest bardzo pomocne i przydatne, jednak właśnie czytanie to czynność, która – jak perełka – wyróżnia się spośród wszystkich tych rzeczy. Czytamy dzieciom starszym, o tych młodszych nie raz zapominając. Mówi się: “taki maluch nie umie się skupić, jeszcze nic nie rozumie z przekazywanej mu opowieści”. Jest to błędne myślenie.
Czytanie dzieciom już od najmłodszych lat niesie za sobą wiele korzyści i pozytywnego wpływu. Już dla dzieci w żłobku, pora na czytanie bajki jest czymś szczególnym i wyjątkowym. To czas, kiedy maluch może się wyciszyć i odprężyć. Choć nie skupia się na całej historii, głos opiekunki niesie ukojenie i spokój. Czytanie zbliża. Wytwarza bliskość, niezbędną do wytworzenia trwałej, opartej na zaufaniu relacji, czy to pomiędzy dzieckiem, a rodzicem, czy też dzieckiem, a panią ze żłobka bądź przedszkola.
Na pewno czytana treść pozwala dziecku na stopniowe przyswajanie poprawnego języka, uczy je nowych zwrotów i słów. Choć może maluch nie do końca wszystko rozumie, za każdym razem coś z czytanego tekstu zapada mu w pamięć. Regularne czytanie bajek owocuje w posiadanie bogatego zasobu słów, późniejsze porządkowanie wypowiedzi przez dziecko. Uczy jak ubrać daną myśl w słowa.
Kształtowanie wyobraźni to kolejny ważny powód, dla którego powinniśmy czytać. Dziecko z czasem zaczyna tworzyć w swej głowie konkretnych bohaterów i sytuacje. Co więcej, zapewni mu to bogate życie emocjonalne i wpoi określone zasady moralne. Maluch będzie wiedział z czasem co jest złe, a co dobre. Nauczy się rozróżniać konkretne zachowania, a jego wrażliwość moralna zostanie odpowiednio rozwinięta.
Uczymy też malucha szacunku do książek, stopniowo zaszczepiamy w nim miłość do samodzielnego sięgania po lektury. Pokazujemy, że czytanie może być rozrywką, że możemy robić to dla przyjemności. Jest to szczególnie ważne w późniejszych latach życia dziecka, kiedy z czasem w jego edukacji pojawia się coraz więcej tekstu pisanego.
Podsumowując: warto czytać dzieciom, bez względu na to, w jakim są wieku. Pokażmy, że nie tylko media mogą być atrakcyjne. Nauczymy je zdrowego zabijania nudy. W końcu to właśnie my mamy znaczący wpływ na ich