Bajki terapeutyczne

Bajki terapeutyczne

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Wydrukuj
Email

Nie da się ukryć, iż książki są bardzo ważne w życiu dziecka jak i każdego człowieka. Literatura dziecięca odgrywa znaczącą rolę w rozwoju; pobudza wyobraźnię, twórczą aktywność, pozwala dzieciom zrozumieć otaczający świat. Istotne jest, by oswajać maluchy od najmłodszych lat z utworami literackimi: codzienna rutyna czytania bajek – choćby przez kilka minut dziennie – niesie ze sobą wiele korzyści. Wprowadzanie w bajkowy świat powinno odbywać się zarówno w domu jak i żłobku (nasz kurs na opiekuna w żłobku znajdziecie TUTAJ), w przedszkolu, a nawet w szkole.

Bajki i baśnie już od starożytności wykazywały swoją uzdrowicielską moc. W dzisiejszym artykule chcieliśmy przybliżyć Wam temat szczególnej metody terapii, stosunkowo młodej. Jest nią terapia z wykorzystaniem bajek terapeutycznych czyli bajkoterapia.

Bajkoterapię wyróżnia się jako jedną z niewielu metod, które są w stanie zredukować lęk i niepokój u dzieci. Bajka terapeutyczna to zazwyczaj utwór krótki, w którym świat przedstawiony jest z dziecięcej perspektywy. Bohaterami najczęściej są małe dzieci, zwierzęta, zabawki czy inne przedmioty – postacie mogą być czarodziejskie jednak w przeciwieństwie do baśni – w bajkach terapeutycznych magia nie jest sposobem na rozwiązywanie problemów. Bohater sam pokonuje trudności – lub z pomocą innych postaci okazujących mu wsparcie. Dzięki temu dziecko uczy się różnych sposobów rozwiązywania danego problemu czy szukania wyjść z trudnej sytuacji. Na przykładzie bajki dostrzega iż również inni mogą zmagać się z podobnymi przeciwnościami, mogą myśleć, czuć się i działać tak samo jak ono.

Celem bajek terapeutycznych w głównej mierze jest przynoszenie ukojenia. Takie bajki powinny wyciszyć, zredukować napięcia, udzielić wsparcia emocjonalnego. 

Autorka Maria Molicka, która zajmuje się w szerokim stopniu bajkoterapią wyróżniła trzy rodzaje bajek terapeutycznych: bajkę psychoedukacyjną, psychoterapeutyczną oraz relaksacyjną. 

Celem dwóch pierwszych bajek: psychoedukacyjnej oraz psychoterapeutycznej jest zniwelowanie lęku wytworzonego pod wpływem negatywnego doświadczenia  bądź niezaspokojonej potrzeby. Treść takich bajek zatem koncentruje się wokół problemu tworzącego u dziecka lęk. Mogą dotyczyć one, np lęku przed ciemnością bądź lęku przed zwierzętami.

Ważne, by w bajkach tych wytworzyć atmosferę pełną ciepła, która pozwoli dziecku poczuć się bezpiecznie. 

Ostatni rodzaj bajek terapeutycznych – bajka relaksacyjna – posługuje się wizualizacją. By uspokoić i odprężyć dziecko opowiada się o takich wydarzeniach z życia bohatera bajkowego jak picie wody prosto ze źródła, kąpanie się pod wodospadem czy latanie. Dodatkowo można zwiększyć efekt puszczając muzykę relaksacyjną. Bajka taka zazwyczaj trwa od 3 do 7 minut. 

Wiele zależy od osoby opowiadającej bajki terapeutyczne. Powinna być ona zrelaksowana, odprężona, powinna popracować nad tonem głosu. 

Bajkoterapia osiąga niesamowite efekty. Warto więc stosować ją w swojej pracy z dziećmi (ZOBACZ nasz kurs na opiekuna w żłobku). Pamiętajmy jednak, że nie wszystkie bajki są bajkami terapeutycznymi! 

Bajki terapeutyczne można wykorzystać do ogólnego problemu z jakim zmagają się dzieci, ale można je stworzyć również samemu – pod konkretne dziecko wymagające indywidualnej terapii. Nawet rodzice czy opiekunowie mogą tworzyć opowiadania terapeutyczne dla swoich maluchów. Ważne jest, by poznać dziecko i pod nie napisać opowiadanie terapeutyczne.

Choć na rynku bajki terapeutyczne przeznaczone są głównie dla dzieci w wieku od 4 do 9 lat także dorośli korzystają z ich uzdrawiającej mocy. Bajkoterapia stosowana jest w więzieniach czy ośrodkach odwykowych.

Skoro bajki terapeutyczne niosą pomoc osobom dorosłym dlaczego by nie zastosować ich w pracy z dziećmi do lat 3 zmagającymi się z poszczególnymi problemami? Oczywiście jest to możliwe i jak najbardziej wskazane.

Istotą jest to, by dobrać odpowiednio bajkę – nie tylko pod względem danego problemu, ale także treści i czasu trwania opowiadania. Jak wyżej wspomnieliśmy: zachęcamy do tworzenia samodzielnych bajek-pomagajek dla Waszych maluszków. A może już stworzyliście takie dzieło? Naprawdę warto!

Nie widziałeś jeszcze naszego konta na facebook i Instagram? Zobacz koniecznie teraz!

Chcesz spełnić swoje marzenie o byciu opiekunem w żłobku? Zobacz nasz KURS!

Nasz Facebook

O nas

Jesteśmy Placówką Kształcenia Ustawicznego Wpisaną do Rejestru UM. Działamy na rynku od stycznia 2009 roku. Szkolimy online, ale też stacjonarnie w całej Polsce. Specjalizujemy się w szkoleniach pedagogicznym, bo pedagogika to nasza pasja a nie przypadek!

Więcej wpisów

Co pobierzesz za darmo? Aktualizacja

Co pobierzesz za darmo? Aktualizacja

Praca z dziećmi wymaga nieograniczonej wyobraźni i wielu pomysłów. Przekazywanie wiedzy i nauka nowych umiejętności powinny odbywać się w formie zabawy. Właśnie