Czy dzieci potrzebują idealnego opiekuna?

Czy dzieci potrzebują idealnego opiekuna?

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Wydrukuj
Email

Dzisiejszy artykuł dedykujemy wszystkim opiekunom jak i tym, którzy opiekunami dopiero zostaną -> ZOBACZ nasz kurs 280h na opiekuna w żłobku online!

Zazwyczaj każdy chce być najlepszy w swojej pracy, w tym co robi. Większość z nas pragnie pracować z pasją, oddawać się jej i zmieniać świat wokół siebie – bez względu na branżę. 

Wydaje się, że z opiekunami i nauczycielami sprawa ta wygląda jeszcze intensywniej. W końcu to od nas zależy tempo rozwoju dzieci, kształtowanie ich wyobraźni, przygotowanie do dorosłego życia. Mamy na nie ogromny wpływ, a to wielka odpowiedzialność. 

Dlatego też chcemy być najlepsi. Wręcz idealni i perfekcyjni. Bez skazy. I tutaj pada pytanie: czy dzieci naprawdę potrzebują idealnego opiekuna?

Oczywiście, że nie. Należy to sobie uświadomić i dopuścić do świadomości fakt, że bez względu na ilość starań: nikt nie jest w stanie tego dokonać! 

A więc jakiego opiekuna maluchy potrzebują? – ktoś zapyta. 

Na pewno takiego, który da im pełnię bezpieczeństwa. Bez poczucia swobody i akceptacji dziecko nie będzie czerpało całymi garściami z tego co oferuje placówka. Nie będzie maksymalnie cieszyło się kreatywnymi zajęciami i zabawami rozwijającymi. Zamknie się w sobie – choćby częściowo. A przecież tego nie chce żaden opiekun!

Ważne, by okazywać maluchom ciepło i zrozumienie na każdym kroku. Z uśmiechem podchodzić do tego co się robi. Często chcąc być perfekcyjnym człowiek traci w sobie radość z wykonywania swych obowiązków. Uśmiech znika za fasadą myśli krzyczących bez ustanku: musisz zrobić to najlepiej, nie ma miejsca na błąd, dzieci patrzą!

Oczywiście, że jest miejsce na błąd! Każdy z nas popełnia pomyłki – leży to w naturze ludzkiej. A dzieci? One w szczególności to rozumieją i wybaczają. W końcu gdy przywiążą się do kogoś: jest to sympatia bezgraniczna. Czy naprawdę myślicie, że poprzez złe przyklejenie elementu w kolażu czy nieidealne wycięcie serduszka z kartonu maluch przestanie widzieć w nas autorytet bądź przyjaciela?

Okazywanie dzieciom ciepłych uczuć, przekazywanie im samych pozytywnych emocji, podchodzenie do zabaw z uśmiechem, szczera rozmowa tłumacząca wiele kwestii związanych z ludźmi i samą placówką – to nie wszystko.

Ważne jest też, by nie wyprzedzać potrzeb maluchów! Chcemy, by wszystko było zrobione perfekcyjnie dlatego nierzadko wyprzedzamy to, co dziecko chce zrobić, o co chce poprosić. Niepotrzebnie! Nie wyręczajmy też maluchów w czynnościach higienicznych, podczas jedzenia, ubierania. Jeśli poproszą o pomoc – to jak najbardziej. Jeśli nie – okaż cierpliwość, daj przestrzeń. Każdy człowiek jej potrzebuje. Dzieci również!

Trzeba też pamiętać o sobie. Prócz tego, że jesteśmy opiekunami – jesteśmy także ludźmi. Potrzebujemy odpoczynku i relaksu. Potrzebujemy małych, codziennych przyjemności. Dlatego zadbajcie o siebie! Wypoczęty, szczęśliwy opiekun jest najlepszym opiekunem.

W szczególności polecamy obejrzenie dobrego filmu wieczorem, wzięcie gorącej kąpieli, zjedzenie czegoś pysznego. 

Ważne jest też świadome oddychanie; zwłaszcza w pracy, gdy emocje niekiedy biorą górę. Pięć głębokich wdechów i wydechów. Zapanuj nad swoim organizmem – to umiejętność na wagę złota.

Rola opiekuna w życiu dziecka jest niezwykle ważna. Wręcz ogromna. Jednak, by odegrać ją dobrze trzeba dopuścić do świadomości, że każdy z nas popełnia błędy. I że każdy jest tylko człowiekiem.

A opiekun okazujący moc uczuć i śmiejący się w głos podczas świetnej zabawy jest dużo lepszy niż ten, który nieustannie pilnuje się, by nie zrobić czegoś co może wyglądać śmiesznie w oczach dzieci.


Chcesz spełnić swoje marzenie o byciu opiekunem w żłobku? Zobacz nasz KURS!

Nasz Facebook

O nas

Jesteśmy Placówką Kształcenia Ustawicznego Wpisaną do Rejestru UM. Działamy na rynku od stycznia 2009 roku. Szkolimy online, ale też stacjonarnie w całej Polsce. Specjalizujemy się w szkoleniach pedagogicznym, bo pedagogika to nasza pasja a nie przypadek!

Więcej wpisów

Rutyna w życiu dziecka. Korzyści

Rutyna w życiu dziecka. Korzyści

Rutyna kojarzy się w różnoraki sposób. Może być dla jednych bezpieczeństwem, a dla drugich nudą. Świat dorosłych różni sie jednak od świata dzieci. Okazuje się, że dzieci rutyny…potrzebują!

Jak muzyka wpływa na rozwój dzieci?

Jak muzyka wpływa na rozwój dzieci?

Muzyka towarzyszy nam na co dzień. Czy wiesz jednak, że prócz zabawy i dobrej rozrywki muzyka oznacza także rozwój? Sprawdź jak muzyka wpływa na rozwój maluchów…