Czy warto czytać dzieciom w żłobku?

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest
Share on print
Wydrukuj
Share on email
Email

Pobudzanie rozwoju dzieci może następować poprzez wiele bodźców. Dzieci uczestniczą w przeróżnych zajęciach, uczą się piosenek, słuchają i oglądają bajki. Wszystko to jest bardzo pomocne i przydatne, jednak właśnie czytanie to czynność, która – jak perełka – wyróżnia się spośród wszystkich tych rzeczy. Czytamy dzieciom starszym, o tych młodszych nie raz zapominając. Mówi się: “taki maluch nie umie się skupić, jeszcze nic nie rozumie z przekazywanej mu opowieści”. Jest to błędne myślenie.

Czytanie dzieciom już od najmłodszych lat niesie za sobą wiele korzyści i pozytywnego wpływu. Już dla dzieci w żłobku, pora na czytanie bajki  jest czymś szczególnym i wyjątkowym. To czas, kiedy maluch może się wyciszyć i odprężyć. Choć nie skupia się na całej historii, głos opiekunki niesie ukojenie i spokój. Czytanie zbliża. Wytwarza bliskość, niezbędną do wytworzenia trwałej, opartej na zaufaniu relacji, czy to pomiędzy dzieckiem, a rodzicem, czy też dzieckiem, a panią ze żłobka bądź przedszkola.

Na pewno czytana treść pozwala dziecku na stopniowe przyswajanie poprawnego języka, uczy je nowych zwrotów i słów. Choć może maluch nie do końca wszystko rozumie, za każdym razem coś z czytanego tekstu zapada mu w pamięć. Regularne czytanie bajek owocuje w posiadanie bogatego zasobu słów, późniejsze porządkowanie wypowiedzi przez dziecko. Uczy jak ubrać daną myśl w słowa.

Kształtowanie wyobraźni to kolejny ważny powód, dla którego powinniśmy czytać. Dziecko z czasem zaczyna tworzyć w swej głowie konkretnych bohaterów i sytuacje. Co więcej, zapewni mu to bogate życie emocjonalne i wpoi określone zasady moralne. Maluch będzie wiedział z czasem co jest złe, a co dobre. Nauczy się rozróżniać konkretne zachowania, a jego wrażliwość moralna zostanie odpowiednio rozwinięta.

Uczymy też malucha szacunku do książek, stopniowo zaszczepiamy w nim miłość do samodzielnego sięgania po lektury. Pokazujemy, że czytanie może być rozrywką, że możemy robić to dla przyjemności. Jest to szczególnie ważne w późniejszych latach życia dziecka, kiedy z czasem w jego edukacji pojawia się coraz więcej tekstu pisanego.

Podsumowując: warto czytać dzieciom, bez względu na to, w jakim są wieku. Pokażmy, że nie tylko media mogą być atrakcyjne. Nauczymy je zdrowego zabijania nudy. W końcu to właśnie my mamy znaczący wpływ na ich

Nasz Facebook

O nas

Jesteśmy Placówką Kształcenia Ustawicznego Wpisaną do Rejestru UM. Działamy na rynku od stycznia 2009 roku. Szkolimy online, ale też stacjonarnie w całej Polsce. Specjalizujemy się w szkoleniach pedagogicznym, bo pedagogika to nasza pasja a nie przypadek!

Więcej wpisów

Zajęcia plastyczne a rozwój dzieci

Zajęcia plastyczne, a rozwój dzieci

Wspieranie rozwoju dziecka w codziennych sytuacjach, zajęciach, zabawach, to ważne zadanie każdego rodzica, nauczyciela oraz opiekuna w żłobku (nasz kurs znajdziesz TUTAJ).

Jak uczyć dziecko o roślinach?

Jak uczyć dziecko o roślinach?

Matka natura tworzy najpiękniejsze obrazy – czyż nie? Świat jest piękny, a przyroda zachwyca. Obserwowanie jak rośliny budzą się do życia, jak

Dlaczego nauka zdalna?

Dlaczego nauka zdalna?

Dzisiejszy świat w szybkim tempie się zmienia. Wybuch pandemii w 2020 roku pokazał nam, że tak naprawdę to co dobrze znamy, rzeczywistość,