dlaczego rozwój motoryki małej jest ważny?

Dlaczego rozwój motoryki małej jest ważny?

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Wydrukuj
Email

Motoryka duża i motoryka mała. Jako osoby pracujące z dziećmi powinniśmy zwracać na nie uwagę, by w codziennych zajęciach stosować ciekawe zabawy i ćwiczenia, które zarówno jedną jak i drugą motorykę będą rozwijać.

Dzisiejszy artykuł poświęcimy motoryce małej. Dlaczego jej rozwój jest ważny? I czym ona w ogóle jest?

Motoryka mała to nic innego jak aktywność dłoni, palców. Sprawność rąk. Można do niej zaliczyć tak codzienne aktywności jak pisanie, rysowanie, zawiązywanie butów, zapinanie guziczków, lepienie z plasteliny.

Dlaczego rozwój motoryki jest ważny?

Choć może wydawać się, że ruchy palców i dłoni to coś naturalnego, to jednak zdolności motorycznych nie otrzymujemy od razu po urodzeniu. Motorykę małą należy ćwiczyć i rozwijać. Jeśli pracujemy więc z dziećmi, np w żłobku (zobacz nasz kurs na opiekuna w żłobku TUTAJ), warto pamiętać o motoryce małej w codziennych ćwiczeniach.

Motoryka mała jest ważna z uwagi na fakt, iż jest wstępem do nauki pisania jak i czytania. Co więcej, uczy także koncentracji z uwagi na to, że ćwiczenia motoryczne wymagają dużego skupienia i cierpliwości. Oczywiście kształtuje także koordynację wzrokowo-ruchową.

Warto pamiętać, że powinniśmy zacząć od rozwijania motoryki dużej czyli aktywności całego ciała. To właśnie motoryka duża ma wpływ na motorykę małą – o tym nie wolno zapominać.

Jak rozwijać motorykę małą?

Ćwiczeń na motorykę małą jest naprawdę wiele. Pamiętajmy, by były one dopasowane do wieku i możliwości dziecka. Z uwagi na to, że pomysłów jest naprawdę dużo, możemy tak wykonywać ćwiczenia i zabawy, że nie znudzą się one najmłodszym. Zadania na motorykę małą powinny dawać maksimum radości i stanowić niepowtarzalną zabawę – w której rozwój motoryki małej stanowi dobry dodatek.

Do ćwiczeń motoryki małej na pewno można zaliczyć wszelkie prace plastyczne, lepienie z plasteliny, nawlekanie – na przykład makaronu na sznurek, wyszywanie, układanie puzzli czy innych układanek, a także codzienne czynności typu zapinanie guzików czy wiązanie butów.

My jednak jak zwykle chcemy dać wam gotowe rozwiązania z danego tematu. Proponujemy wam więc ukończenie naszego szkolenia doskonalącego w formie on-line: Motoryczni Geniusze. Terapia ręki i grafomotoryka. Szkolenie dotyczy motoryki małej, a konkretnie terapii ręki. Specjalista mgr Marta Siłakowska-Zioune opowiada profesjonalnie o tematach z zakresu diagnozy terapii ręki i grafomotoryki. Wiele przykładów praktycznych, propozycje ćwiczeń i gotowe – autorskie scenariusze to coś, co wyróżnia nasz kurs spośród innych tego typu na rynku! Od zawsze stawiamy na praktykę – a ona, zwłaszcza na kursach dotyczących terapii i różnorakich metod – jest najważniejsza.

Profesjonalne, gotowe rozwiązania to coś, co na pewno przyda się w pracy każdemu opiekunowi czy rodzicowi. 

Szkolenie w cenie promocyjnej znajduje się TUTAJ.

Prócz kursu mamy oczywiście także przeróżne pakiety edukacyjne. Wszystkie znajdują się w sklepie internetowym KLIK. 

Na szczególną uwagę zasługuje pakiet Ręka pracuje – KLIK. Jest to pakiet książeczkowy. 

 Skupiamy się w nim w 100% na praktyce i ćwiczeniach małej ręki. Polecamy wydrukować wszystkie karty i włożyć do segregatora. Ćwiczenia skupiają się na rozwoju motoryki małej: znajdziecie wśród nich ciekawe szlaczki, ćwiczenia polegające na dokończeniu wzoru oraz wklejaniu elementów w odpowiednie miejsca, ćwiczenia z zakresu pisania czy wycinania konkretnych elementów nożyczkami. Ale to nie wszystko! Pakiet Ręka Pracuje proponuje również ćwiczenia z zakresu kolorowania według wzoru, łączenia elementów w pary, dorysowywania przeciwieństw czy ćwiczenia typu labirynty. Dzięki tym praktycznym ćwiczeniom dziecko z pewnością stanie się mistrzem sprawnej rączki – w pakiecie znajdziecie także dyplom, który będziecie mogli wręczyć dzielnemu maluchowi za jego zaangażowanie!

Dlaczego rozwój motoryki małej jest tak ważny? Jesteśmy pewni, że już wiecie. Nie zapominajcie o małej motoryce podczas codziennych zajęć, ale nie traktujcie ćwiczeń z jej zakresu jako przykrego obowiązku. Mogą być one naprawdę kreatywne i pełne radości – po prostu wypełnione zabawą. Udowodni wam to nasz pakiet jak i kurs Motoryczni Geniusze!

Nie widziałeś jeszcze naszego konta na facebook Instagram? Zobacz koniecznie teraz!

PS jesteśmy też na YOUTUBE!

Nasz Facebook

O nas

Jesteśmy Placówką Kształcenia Ustawicznego Wpisaną do Rejestru UM. Działamy na rynku od stycznia 2009 roku. Szkolimy online, ale też stacjonarnie w całej Polsce. Specjalizujemy się w szkoleniach pedagogicznym, bo pedagogika to nasza pasja a nie przypadek!

Więcej wpisów

Jak zorganizować wyjątkowe święto dnia matki w żłobku i przedszkolu?

Jak zorganizować wyjątkowe święto Dnia Matki w żłobku i przedszkolu?

Nadszedł maj, piękny miesiąc, który równocześnie jest miesiącem…mam! Właśnie w maju obchodzimy Dzień Matki: wyjątkowe święto, zarówno dla małych jak i dużych. To okazja, by wyrazić swoją wdzięczność i miłość. Świętowanie Dnia Matki ma ogromne znaczenie, szczególnie w żłobkach i przedszkolach, gdzie dzieci uczą się samodzielności, zdobywają wiedzę i nawiązują pierwsze relacje społeczne.

Ucz się teraz, zapłać później

Ucz się teraz, zapłać później!

Metoda odroczonych płatności to rozwiązanie, które pozwala na zrealizowanie szkolenia lub kursu bez konieczności ponoszenia kosztów na samym początku. Polega to na tym, że kupujesz szkolenie i przesuwasz po prostu termin zapłaty za nie. Jest to przydatne zwłaszcza wtedy, gdy zależy Ci na czasie – chcesz już rozpocząć edukację – a nie posiadasz w danym momencie wystarczającej ilości środków.

Szczegóły nowego kursu Gry i Zabawy integracyjne

Szczegóły nowego kursu: Gry i zabawy integracyjne

Kurs Gry i zabawy integracyjne dla dzieci w wieku przedszkolnym to szkolenie, które zostało stworzone z myślą o rozwijaniu ważnych umiejętności społecznych i emocjonalnych u dzieci. Celem kursu jest zapewnienie im wspaniałej zabawy i równocześnie pomoc w rozwijaniu umiejętności, takich jak współpraca, nawiązywanie kontaktów z rówieśnikami, empatia, kreatywność i rozwiązywanie problemów.