Dzieci nieśmiałe

Dzieci nieśmiałe

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Wydrukuj
Email

Jako opiekunowie w żłobku powinniśmy przede wszystkim pamiętać, że dziecko to człowiek – a nie bezosobowy przedmiot, którym musimy się zaopiekować. Maluch jako istota ludzka posiada własne emocje, temperament, zachowuje się w charakterystyczny dla siebie sposób. Dzieci są różne: pewne siebie, energiczne, ale zdarzają się i te nieśmiałe.

Nieśmiałość bywa uciążliwą cechą. Osoby nieśmiałe mają wrażenie, że każdy spogląda na nie w sposób krytyczny dlatego też starają się nie zwracać na siebie uwagi. Stwierdza się, że tacy ludzie borykają się z zaniżonym poczuciem własnej wartości, nierzadko rozmyślają o swoich wadach – zarówno tych rzeczywistych jak i co gorsza – wymyślonych. Co za tym idzie: nie dostrzegają własnych zalet. 

Ważne jest, by takie osoby nauczyć odpowiednich zachowań społecznych. Jako opiekunowie w placówkach takich jak żłobek ( ZOBACZ nasz kurs online na opiekuna w żłobku TUTAJ) powinniśmy poświęcić dzieciom nieśmiałym jeszcze więcej uwagi. Im wcześniej rozpocznie się pracę nad nieśmiałością tym lepiej, a komfort przyszłego życia nieśmiałego maluszka na pewno zdecydowanie się poprawi.

Jak więc im pomóc? Praca powinna polegać na wzmocnieniu samooceny takich dzieci. Powinniśmy – jako opiekunowie czy rodzice – pomóc maluchowi dostrzec jego własne zalety, przypominać mu o nich podczas różnych codziennych sytuacji. Warto zrobić planszę z zaletami każdego z dzieci – najlepiej w formie graficznej. Tak, by każde z dzieci poczuło się docenione i przekonało się o własnej wartości. 

Maluchy nieśmiałe boją się przejąć inicjatywę, doświadczyć czegoś po raz pierwszy. Dlatego dużą rolę w ich życiu odgrywają pochwały. Oczywiście, powinny one być czymś wyjątkowym dlatego należy stosować je w sytuacjach uznawanych dla dziecka jako ważne. Miejmy na uwadze, że dobre słowo, zachwyt nad przełamaniem własnych barier przez maluszka jest dla niego szczególnie istotny.

Co jeszcze można zauważyć w przypadku dzieci nieśmiałych to wzbranianie się przed kontaktami z rówieśnikami. Mają one nieustanne poczucie bycia gorszym od innych co nie pozwala im się obronić w sytuacji zagrożenia, a przez to nie podejmują próby poznania nieznanego. Dlatego niezwykle ważne jest stopniowe inicjowanie kontaktów, organizowanie zabaw angażujących całą grupę. Pamiętajmy, by mieć na uwadze dzieci nieśmiałe i ich bariery i przeprowadzać integrację powoli, krok po kroku. Uczenie zachowań społecznych i zachęcenie maluchów do podejmowania praktycznych prób – z naszą pomocą – może pomóc poradzić sobie z nieśmiałością.

Dzieci naśladują zachowania dorosłych, a więc pamiętajmy, że jako opiekunowie (nasz kurs na opiekuna w żłobku znajdziesz TUTAJ) stanowimy dla nich wzór. Pokazujmy – podczas żłobkowej codzienności – jak powinno się zachowywać. Demonstrowanie otwartej postawy, pełnej ciepła i gotowości do poznania nowego pomoże w szybszej nauce odpowiednich zachowań społecznych.

Prócz pracy indywidualnej można posłużyć się bajkami terapeutycznymi opowiadającymi o nieśmiałości. Dla maluchów żłobkowych najlepiej stworzyć własną historię, łatwą w odbiorze. Możemy zainspirować się opowiadaniami tworzonymi przez Doris Brett. Napisała ona serię historii mówiących o małej Ani, która zmagała się z przeróżnymi problemami. 

Ważna jest nasza uważna obserwacja. Dzieci nieśmiałe starają się pozostać niezauważone przez co cierpią w samotności. Nasza uwaga, energia i poświęcony czas może okazać się olbrzymim krokiem ku wzmocnieniu samooceny dziecka borykającego się z nieśmiałością.  Naszą rolą jako opiekunów jest nie tylko zapewnienie bezpieczeństwa dzieciom, ale przede wszystkim stworzenie im możliwości i nauczenie swobodnego uczestnictwa w codziennym życiu. Pamiętajmy o tym!

*artykuł został napisany na podstawie książki Doris Brett.

Nie widziałeś jeszcze naszego konta na facebook i Instagram? Zobacz koniecznie teraz!

Chcesz spełnić swoje marzenie o byciu opiekunem w żłobku? Zobacz nasz KURS!

Nasz Facebook

O nas

Jesteśmy Placówką Kształcenia Ustawicznego Wpisaną do Rejestru UM. Działamy na rynku od stycznia 2009 roku. Szkolimy online, ale też stacjonarnie w całej Polsce. Specjalizujemy się w szkoleniach pedagogicznym, bo pedagogika to nasza pasja a nie przypadek!

Więcej wpisów

Rutyna w życiu dziecka. Korzyści

Rutyna w życiu dziecka. Korzyści

Rutyna kojarzy się w różnoraki sposób. Może być dla jednych bezpieczeństwem, a dla drugich nudą. Świat dorosłych różni sie jednak od świata dzieci. Okazuje się, że dzieci rutyny…potrzebują!

Jak muzyka wpływa na rozwój dzieci?

Jak muzyka wpływa na rozwój dzieci?

Muzyka towarzyszy nam na co dzień. Czy wiesz jednak, że prócz zabawy i dobrej rozrywki muzyka oznacza także rozwój? Sprawdź jak muzyka wpływa na rozwój maluchów…