Dzieci wysoko wrażliwe. Jakie są?

Dzieci wysoko wrażliwe. Jakie są?

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Wydrukuj
Email

Każdy człowiek jest inny. Każdy jest indywidualnością, w której można doszukać się czegoś niezwykłego. Od pewnego czasu dość często słyszy się o WWO czyli osobach wysoko wrażliwych, takich, które intensywniej niż inni odczuwają bodźce wewnętrzne i zewnętrzne. Wiedząc, że istnieją osoby wysoko wrażliwe, warto pamiętać, że niektóre z dzieci także można określić “wysoko wrażliwymi”.

WYSOKO WRAŻLIWE CZYLI JAKIE?

Jakie są dzieci wysoko wrażliwe? – to pytanie często nurtuje rodziców, nauczycieli, a także opiekunów w żłobkach (zobacz nasz kurs na opiekuna w żłobku TUTAJ). 

Podaje się, że wysoko wrażliwe dzieci można rozpoznać już w okresie niemowlęctwa. Takie dzieci dobrze czują się na rękach opiekuna, odkładane do łóżeczka – zaczynają płakać. Reagują na hałas czy światło płaczem, podskakują, okazują niepokój. 

Z wiekiem można zauważyć coraz więcej cech, wskazujących na wysoko wrażliwość. Dzieci wysoko wrażliwe zwracają uwagę na rzeczy, które często nie przeszkadzają ich rówieśnikom. Są to między innymi: hałas, faktura ubrań, zapachy, obecność metki na ubraniu. Z tego też względu preferują zabawy ciche gdyż intensywniej odbierają bodźce: czy to wewnętrzne czy zewnętrzne. Łączy się to z szybkim męczeniem się: zarówno psychicznym jak i fizycznym.

Dzieci wysoko wrażliwe często długo analizują daną sytuację, snują refleksje, zadają wiele pytań.

Dzieci cechujące się wysoko wrażliwością często analizują to, co dzieje się wokół. Wobec tego mogą być odbierane jako osoby nieśmiałe. Są ostrożniejsze w podejmowaniu decyzji. Wolniej dostosowują się do nowych sytuacji, przyzwyczajają do nowych warunków. Zadają pytania, które można określić jako “głębokie”. 

Wyróżniają je także silne reakcje emocjonalne. Dzieci te odczuwają intensywniej emocje: zarówno smutek, przygnębienie jak i radość czy szczęście. Mówi się, że gdy się cieszą – cieszą się całym sobą. Natomiast gdy się smucą, płacz występuje bardzo często, jest intensywny. Dzieci te bardziej przejmują się swoimi błędami, rozmyślają o nich. Wyróżniają się też dużym poziomem empatii co wiąże się z większym przeżywaniem cierpienia bliskich czy zamartwianiem się losem zwierząt.

JAK WSPIERAĆ DZIECI WYSOKO WRAŻLIWE?

Trzeba pamiętać, że wysoko wrażliwość nie jest chorobą czy nieprawidłowością, a częścią osobowości. Na pewno trzeba takim maluchom okazać maksimum akceptacji i wsparcia. Dzieci z tą cechą osobowości gorzej przystosowują się do nowych warunków i sytuacji: dobrze więc jest zapewnić im codzienną rutynę, w której dobrze się odnajdują. Gdy wprowadzamy je w nową sytuację – starajmy się nie wrzucać ich na tak zwaną “głęboką wodę”, a stopniowo, małymi kroczkami, pomóżmy osiągnąć sukces.

Ważną sprawą jest także obserwacja dziecka na przykład podczas zabawy czy nauki. Jeśli widzimy oznaki przestymulowania, zaproponujmy dziecku wyciszenie czy zmianę aktywności.

Okazujmy czułość i troskę (której potrzebuje każde dziecko), pamiętając przy tym, że dzieci wysoko wrażliwe swoim zachowaniem nie robią nikomu na złość – specyficzne cechy, jakie można zauważyć to po prostu część ich osobowości.

Nie widziałeś jeszcze naszego konta na facebook Instagram? Zobacz koniecznie teraz!

PS jesteśmy też na YOUTUBE!

Nasz Facebook

O nas

Jesteśmy Placówką Kształcenia Ustawicznego Wpisaną do Rejestru UM. Działamy na rynku od stycznia 2009 roku. Szkolimy online, ale też stacjonarnie w całej Polsce. Specjalizujemy się w szkoleniach pedagogicznym, bo pedagogika to nasza pasja a nie przypadek!

Więcej wpisów

Jak zorganizować wyjątkowe święto dnia matki w żłobku i przedszkolu?

Jak zorganizować wyjątkowe święto Dnia Matki w żłobku i przedszkolu?

Nadszedł maj, piękny miesiąc, który równocześnie jest miesiącem…mam! Właśnie w maju obchodzimy Dzień Matki: wyjątkowe święto, zarówno dla małych jak i dużych. To okazja, by wyrazić swoją wdzięczność i miłość. Świętowanie Dnia Matki ma ogromne znaczenie, szczególnie w żłobkach i przedszkolach, gdzie dzieci uczą się samodzielności, zdobywają wiedzę i nawiązują pierwsze relacje społeczne.

Ucz się teraz, zapłać później

Ucz się teraz, zapłać później!

Metoda odroczonych płatności to rozwiązanie, które pozwala na zrealizowanie szkolenia lub kursu bez konieczności ponoszenia kosztów na samym początku. Polega to na tym, że kupujesz szkolenie i przesuwasz po prostu termin zapłaty za nie. Jest to przydatne zwłaszcza wtedy, gdy zależy Ci na czasie – chcesz już rozpocząć edukację – a nie posiadasz w danym momencie wystarczającej ilości środków.