Jak nauczyć dziecko dzielenia się?

Jak nauczyć dziecko dzielenia się?

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Wydrukuj
Email

Nie chcę się dzielić! To moje!

Zapewne większość z Was nie raz słyszała te słowa z ust najmłodszych. Niechęć do dzielenia się swoimi rzeczami z innymi jest czymś normalnym wśród małych dzieci. Z czasem jednak należy podjąć pewne kroki, by wytłumaczyć i pomóc dziecku zdobyć tę ważną w dalszym życiu umiejętność.

Jak więc to zrobić?
Jak nauczyć dziecko dzielenia się? 

W dzisiejszym artykule przedstawimy kilka sposobów, które mogą zainspirować i pomóc zarówno rodzicom jak i opiekunom w żłobkach czy klubach malucha. Nasz kurs na opiekuna w żłobku on-line znajdziesz TUTAJ.

Należy zaznaczyć, iż dziecko, które zacznie naukę umiejętności dzielenia się będzie potrzebowało zrozumienia i wsparcia od dorosłego. To ważne ponieważ maluch dorastając doświadcza bardzo wielu przeżyć jak i zmian w dotychczasowej codzienności. Musi wiedzieć, że może ufać rodzicowi, dziadkom, jak i opiekunom opiekującym się nim w placówce do której uczęszcza na co dzień. Gdy zapewnimy maluszkowi komfort psychiczny możemy przystąpić do działań praktycznych

Pierwszym sposobem są wyjścia na place zabaw, które świetnie kształtują umiejętności społeczne. To tam dziecko widzi w jaki sposób inne dzieci dzielą się ze sobą – czy to zabawkami w piaskownicy czy też huśtawką, z której mogą korzystać przecież wszystkie dzieci. Warto zabierać malucha w takie miejsca zarówno będąc rodzicem jak i opiekunem. (Zobacz nasz kurs na opiekuna TUTAJ). Place zabaw dostarczają odpowiednią dawkę aktywności fizycznej, integrują, a także przyczyniają się do prawidłowego rozwoju.

Jednym z lepszych sposobów jest oczywiście dawanie przykładu. Ważne jest, by dzielić się z dziećmi jak najczęściej, przy jednoczesnym opowiadaniu o tym: nie martw się, podzielę się z Tobą. Widzisz? Podzieliłam się i teraz razem możemy korzystać z tej rzeczy.

Dobrym sposobem jest wykorzystanie piłki czy jakiejkolwiek innej czynności, która wymaga od dziecka czekania. By wykorzystać piłkę możemy celować nią do kolorowej miski czy kosza na zabawki. Ważne, by powiedzieć dziecku: teraz moja kolej/ teraz kolej Kasi. Później będzie Twoja kolej.

Kolejnym przykładem są oczywiście dobre na wszystko książeczki. Wybierzmy te, które opowiadają o dzieleniu się. Niezbędna jest krótka rozmowa po przeczytanej historyjce. Co bohater powinien zrobić? Jak bohater mógł się czuć? Jedną z propozycji takiej książki jest “O wiewiórkach, które nie chciały się dzielić” autorstwa R. Bright, J. Field. 

Poleca się także wykorzystanie jedzenia. Można rozłożyć talerzyki dla każdego członka rodziny czy każdego malucha w grupie i poprosić dziecko, by rozdzieliło, np. truskawki, tak, by każda z osób mogła zjeść choć jedną. To także czynność, która nieświadomie uczy dziecko…matematyki!

Pokażmy dziecku pozytywy dzielenia się! Jeśli maluch podzieli się zabawką z drugą osobą, powiedzmy mu jak dobrą robotę wykonał. Na przykład: podzieliłeś się zabawką ze swoim kolegą – zobacz jaki teraz jest szczęśliwy i uśmiechnięty! Dziecko z czasem zacznie rozumieć, że dzielenie się nie jest czymś nieprzyjemnym, a odwrotnie – czymś sprawiającym radość!

Oczywiście wszystko wymaga czasu i cierpliwości. Warto o tym pamiętać podczas kształtowania w dziecku umiejętności dzielenia się. Małymi krokami do celu – i przede wszystkim wykorzystując ciekawe, atrakcyjne sposoby. Z całą pewnością będzie to miało pozytywny wpływ na dalsze życie dziecka. Powodzenia!

  • tekst inspirowany artykułem na stronie blogs.brighthorizons

Nie widziałeś jeszcze naszego konta na facebook Instagram? Zobacz koniecznie teraz!

Chcesz spełnić swoje marzenie o byciu opiekunem w żłobku? Zobacz nasz KURS!

Nasz Facebook

O nas

Jesteśmy Placówką Kształcenia Ustawicznego Wpisaną do Rejestru UM. Działamy na rynku od stycznia 2009 roku. Szkolimy online, ale też stacjonarnie w całej Polsce. Specjalizujemy się w szkoleniach pedagogicznym, bo pedagogika to nasza pasja a nie przypadek!

Więcej wpisów

Jak zorganizować wyjątkowe święto dnia matki w żłobku i przedszkolu?

Jak zorganizować wyjątkowe święto Dnia Matki w żłobku i przedszkolu?

Nadszedł maj, piękny miesiąc, który równocześnie jest miesiącem…mam! Właśnie w maju obchodzimy Dzień Matki: wyjątkowe święto, zarówno dla małych jak i dużych. To okazja, by wyrazić swoją wdzięczność i miłość. Świętowanie Dnia Matki ma ogromne znaczenie, szczególnie w żłobkach i przedszkolach, gdzie dzieci uczą się samodzielności, zdobywają wiedzę i nawiązują pierwsze relacje społeczne.

Ucz się teraz, zapłać później

Ucz się teraz, zapłać później!

Metoda odroczonych płatności to rozwiązanie, które pozwala na zrealizowanie szkolenia lub kursu bez konieczności ponoszenia kosztów na samym początku. Polega to na tym, że kupujesz szkolenie i przesuwasz po prostu termin zapłaty za nie. Jest to przydatne zwłaszcza wtedy, gdy zależy Ci na czasie – chcesz już rozpocząć edukację – a nie posiadasz w danym momencie wystarczającej ilości środków.

Szczegóły nowego kursu Gry i Zabawy integracyjne

Szczegóły nowego kursu: Gry i zabawy integracyjne

Kurs Gry i zabawy integracyjne dla dzieci w wieku przedszkolnym to szkolenie, które zostało stworzone z myślą o rozwijaniu ważnych umiejętności społecznych i emocjonalnych u dzieci. Celem kursu jest zapewnienie im wspaniałej zabawy i równocześnie pomoc w rozwijaniu umiejętności, takich jak współpraca, nawiązywanie kontaktów z rówieśnikami, empatia, kreatywność i rozwiązywanie problemów.