Jak wytłumaczyć dziecku co to jest pogoda?

Jak wytłumaczyć dziecku co to jest pogoda?

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Wydrukuj
Email

Praca opiekunów i nauczycieli wymaga niesamowitej odpowiedzialności, ale i kreatywności. Naszym obowiązkiem jest organizowanie i wymyślanie ciekawych zajęć, które nie tylko pozwolą dzieciom spędzić atrakcyjnie czas w placówce, umożliwią nam wspomaganie rozwoju dzieci, ale także pozwolą zdobyć maluchom nowe informacje o otaczającym je świecie.


Organizowane przez nauczycieli i opiekunów zajęcia w placówkach (zobacz nasz kurs na opiekuna w żłobku on-line TUTAJ) w skuteczny sposób rozbudzają naturalną ciekawość dzieci, dzięki czemu chcą one dowiadywać się o naturze więcej i więcej.


Jednym z tematów zajęć dotyczących – ogólnie – świata, może być POGODA. Jest to coś z czym mamy do czynienia każdego dnia! Przecież zawsze jest jakaś … pogoda! Co więcej: wywołuje ona duże zainteresowanie najmłodszych. W końcu mogą one zaobserwować osobiście zjawiska atmosferyczne takie jak deszcz, burza, grad i wiele innych.

A więc…jak wytłumaczyć dziecku co to jest pogoda?


Oczywiście naukę opieramy jak zawsze – na świetnej zabawie. Nigdy o tym nie zapominajcie. Zajęcia związane z pogodą można zorganizować na wiele różnych sposobów. Przede wszystkim należy zacząć od WYTŁUMACZENIA dzieciom, że mamy różne pory roku, podczas których pogoda się zmienia. Możemy posłużyć się w tym celu książeczkami, krótkimi filmikami przeznaczonymi dla najmłodszych, różnego rodzaju zdjęciami. Ale … co jeszcze?


PRACE PLASTYCZNE 

Kolorowanki, wyklejanki, różnego rodzaju prace plastyczne – to raj dla dzieci. Gdy dodatkowo przygotujemy pracę pod temat zajęć – w tym przypadku związany z pogodą – będzie to świetne podsumowanie zdobytej przez dzieci wiedzy. Dodatkowo rozwija się u maluchów wyobraźnia, twórcza inicjatywa, kształtujemy też motorykę małą. 

STWÓRZCIE TABLICĘ WSKAZUJĄCĄ POGODĘ

Świetną opcją jest stworzenie tablicy z obrazkami przedstawiającymi zjawiska pogodowe. Codziennie możecie wraz z dziećmi zaznaczyć obrazek odpowiadający pogodzie za oknem. Dzieci bardzo lubią tego typu aktywności i na pewno będą czekać na zaznaczenie pogody każdego dnia. 

WIERSZYKI I OPOWIADANIA

To kolejna świetna opcja tuż obok prac plastycznych. Nauczcie dzieci krótkiego wierszyka dotyczącego pogody i posłużcie się tematycznym opowiadaniem: można czytać jedną historię każdego dnia, przez – na przykład – tydzień. Takie opowiadania o przygodach deszczu czy słońca możecie stworzyć sami!

SKORZYSTAJCIE Z GOTOWYCH POMOCY DYDAKTYCZNYCH

Specjalnie przygotowane karty tematyczne są zawsze dobrym rozwiązaniem. My oczywiście polecamy pakiet POGODA ze strony Eduka Center. To aż 40 stron w formacie PDF gotowych do druku i zalaminowania, dzięki czemu mogą posłużyć przez długi czas. Przepiękne ilustracje zachęcą dzieci do wykonania różnego typu ćwiczeń związanych z pogodą. Dzięki naszym kartom dzieci poznają podstawowe zjawiska atmosferyczne oraz dzięki ćwiczeniom praktycznym zdobędą wiedzę o tym, jak ubrać się podczas określonej pogody. Pakiet znajdziecie na stronie z pomocami do pracy z dziećmi – TUTAJ

WYJDŹCIE NA DWÓR

Wyjście na dwór to jeden z lepszych sposobów poznania pogody. Wiosną można obserwować rośliny budzące się do życia, szukać pierwszych promieni słońca ukrytych pomiędzy gałęziami. Latem możliwe jest czerpanie przyjemności ze słońca, a bywa i tak, że mamy okazję poskakać po kałużach po deszczu! Jesienią można zbierać kasztany i obserwować przepiękne kolory liści. A zimą? Śnieg! Nasłuchiwanie dźwięku skrzypienia pod butami, lepienie bałwana, pisanie paluszkiem po białym puchu – możliwości jest wiele.


Pogoda to świetny temat na zorganizowanie zajęć. Jeśli jeszcze nie mieliście okazji wprowadzić maluchy w świat zjawisk atmosferycznych: gorąco was do tego zachęcamy. Jeśli już to zrobiliście…zawsze możecie przypomnieć dzieciom podstawowe informacje w atrakcyjny, pełen zabawy sposób!
Życzymy wam udanych zajęć!

Nie widziałeś jeszcze naszego konta na facebook Instagram? Zobacz koniecznie teraz!

Nasz Facebook

O nas

Jesteśmy Placówką Kształcenia Ustawicznego Wpisaną do Rejestru UM. Działamy na rynku od stycznia 2009 roku. Szkolimy online, ale też stacjonarnie w całej Polsce. Specjalizujemy się w szkoleniach pedagogicznym, bo pedagogika to nasza pasja a nie przypadek!

Więcej wpisów

Rutyna w życiu dziecka. Korzyści

Rutyna w życiu dziecka. Korzyści

Rutyna kojarzy się w różnoraki sposób. Może być dla jednych bezpieczeństwem, a dla drugich nudą. Świat dorosłych różni sie jednak od świata dzieci. Okazuje się, że dzieci rutyny…potrzebują!

Jak muzyka wpływa na rozwój dzieci?

Jak muzyka wpływa na rozwój dzieci?

Muzyka towarzyszy nam na co dzień. Czy wiesz jednak, że prócz zabawy i dobrej rozrywki muzyka oznacza także rozwój? Sprawdź jak muzyka wpływa na rozwój maluchów…