Korzyści płynące z kolorowania

Korzyści płynące z … kolorowania!

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Wydrukuj
Email

Nie musimy powtarzać jak wielkie znaczenie ma wspomaganie rozwoju dzieci od najmłodszych lat. Jako rodzice i opiekunowie (zobacz nasz kurs na opiekuna w żłobku TUTAJ) mamy tego dużą świadomość. Z tego też powodu wciąż doszkalamy się, podnosimy swoje kwalifikacje, zdobywamy wiedzę, która pozwoli nam – opiekunom – pokierować codziennymi zajęciami w żłobku/klubie malucha w sposób najbardziej korzystny dla rozwoju maluchów.

Często wspominamy o znaczeniu swobodnej zabawy czy roli jaką odgrywają dobrze dobrane zabawki. To właśnie podczas zabawy dziecko zdobywa najwięcej cennych umiejętności. Wielu z nas jednak zapomina, iż kolorowanki są równie potrzebne i ważne co różnego typu przedmioty, służące do kreatywnego, radosnego bawienia się.

W dzisiejszym artykule pragniemy pokrótce przedstawić wam jakie korzyści płyną właśnie z kolorowania! 

Kolorowanie = duże znaczenie dla rozwoju maluchów

Dzieci w większości uwielbiają kolorowanki. Jest to przecież świetny sposób na nudę! Dostępne są nawet w restauracjach czy różnego typu poczekalniach. Dostępne są oczywiście również w placówkach typu żłobek czy przedszkole. Dzieci chętnie po nie sięgają i to powinno nas cieszyć. Istnieją oczywiście dzieci, które za kolorowaniem nie przepadają. W takim przypadku jako opiekunowie powinniśmy starać się przedstawić maluchom jak bardzo kolorowanki mogą być ciekawe i po prostu fajne. Dlaczego? Ponieważ korzyści płynące z kolorowania są naprawdę cenne! 

Przede wszystkim umiejętności motoryczne. Podczas kolorowania pracuje mała rączka, co oczywiście ma ogromny wpływ na motorykę małą! Dziecko uczy się poprawnie trzymać kredkę, co ma również znaczenie podczas przyszłej nauki pisania. 

Ważna również jest koordynacja oko-ręka. Koordynacja ta niezbędna jest do wykonywania codziennych czynności, np czynności samoobsługowych, pisania, rysowania, wykonywania gimnastyki. Powinniśmy wspierać jej rozwój, i tutaj właśnie z pomocą przychodzi nam kolorowanie. Trzymanie kredki, trzymanie się linii – to wszystko pozytywnie wpływa na koordynację. Na naszej stronie z pomocami do pracy z dziećmi, dostępny jest bardzo przydatny, idealny dla “małej rączki” pakiet grafomotoryczny, w którym znajdziecie wiele przydatnych ćwiczeń, w tym kolorowanek. Zapraszamy TUTAJ.

Wróćmy jednak do zalet kolorowania. Kolejną zaletą jest oczywiście rozwój kreatywności i wyobraźni! Dziecko może dać upust swej twórczości i ponieść się wyobraźni; dobierając odpowiednie kolory czy tworząc w myślach historię do przedstawionego na kolorowance obrazka. Wiąże się to z kolejną zaletą, a mianowicie…z eliminowaniem stresu i złości! Kolorowanie wycisza, co ma niezwykły wpływ na emocje przeżywane przez dziecko. Maluch może z sukcesem dać upust swoim uczuciom, a kolorowanie sprawi, że poczuje się lepiej. 

Ważna jest również koncentracja uwagi i oczywiście cierpliwość. To dwie umiejętności, które kształtują się podczas kolorowania. Dziecko skupia się na swym obrazku i jak najlepszym pokolorowaniu go; zaczyna się więc koncentrować, a z czasem staje się coraz bardziej cierpliwe. 

Jako opiekunowie oraz rodzice powinniśmy zapewnić dzieciom wiele ciekawych kolorowanek, które poszerzą wiedzę dziecka o otaczającym świecie (np kolorowanki przedstawiające kontynenty, różne zwierzęta, zabytki) oraz oczywiście kredki pełne różnorodnych kolorów, dzięki czemu maluch z łatwością zacznie je rozróżniać. 

Dobrze, gdybyśmy również przyłączali się od czasu do czasu do kolorowania wspólnie z dzieckiem. To pozwoli nawiązać bliższą więź, wzbudzi poczucie bezpieczeństwa, zaufania oraz oczywiście pozwoli na świetną, wspólną zabawę. 

Pamiętajmy, by docenić wysiłek dziecka i jego starania. Pochwalmy pokolorowany obrazek, a wtedy jego samoocena i wiara we własne siły zdecydowanie wzrośnie. Dziecko będzie dumne z siebie i z całą pewnością chętniej i częściej będzie sięgać po kolorowanki!

Mamy nadzieję, że również lubicie zachęcać dzieci do kolorowania – tak jak i my. W końcu to świetny sposób na spędzenie czasu; nawet podczas deszczowej pogody, a jak widzimy – korzyści jest naprawdę wiele!

Nie widziałeś jeszcze naszego konta na facebook Instagram? Zobacz koniecznie teraz!

Nasz Facebook

O nas

Jesteśmy Placówką Kształcenia Ustawicznego Wpisaną do Rejestru UM. Działamy na rynku od stycznia 2009 roku. Szkolimy online, ale też stacjonarnie w całej Polsce. Specjalizujemy się w szkoleniach pedagogicznym, bo pedagogika to nasza pasja a nie przypadek!

Więcej wpisów

Jak zorganizować wyjątkowe święto dnia matki w żłobku i przedszkolu?

Jak zorganizować wyjątkowe święto Dnia Matki w żłobku i przedszkolu?

Nadszedł maj, piękny miesiąc, który równocześnie jest miesiącem…mam! Właśnie w maju obchodzimy Dzień Matki: wyjątkowe święto, zarówno dla małych jak i dużych. To okazja, by wyrazić swoją wdzięczność i miłość. Świętowanie Dnia Matki ma ogromne znaczenie, szczególnie w żłobkach i przedszkolach, gdzie dzieci uczą się samodzielności, zdobywają wiedzę i nawiązują pierwsze relacje społeczne.

Ucz się teraz, zapłać później

Ucz się teraz, zapłać później!

Metoda odroczonych płatności to rozwiązanie, które pozwala na zrealizowanie szkolenia lub kursu bez konieczności ponoszenia kosztów na samym początku. Polega to na tym, że kupujesz szkolenie i przesuwasz po prostu termin zapłaty za nie. Jest to przydatne zwłaszcza wtedy, gdy zależy Ci na czasie – chcesz już rozpocząć edukację – a nie posiadasz w danym momencie wystarczającej ilości środków.