Wiemy, pełniąc rolę opiekunów, pedagogów, rodziców (zobacz nasz kurs na opiekuna w żłobku TUTAJ) jak ważny w życiu dziecka jest jego rozwój fizyczny. To naszym zadaniem jest dbać o jego prawidłowe wspomaganie, ale żeby to robić musimy posiadać również odpowiednią wiedzę z tego zakresu.
Trzeba zacząć od tego, iż każde dziecko należy postrzegać jako jednostkę indywidualną. Maluchy w swoim tempie przyswajają sobie właściwe umiejętności, a stopniowe poznawanie otaczającej rzeczywistości pozwala im na wykształcenie sprawności i ukształtowanie własnego ‘ja’.
Bardzo ważna w rozwoju dziecka jest MOTORYKA. Czym ona tak właściwie jest? Otóż jest to nic innego jak ogólna sprawność ruchowa i fizyczna człowieka czyli umiejętność do wykonywania różnego rodzaju działań, które mają związek z szeroko pojętym ruchem.
Wyróżnia się dwa podstawowe rodzaje motoryki, z nazwami których nie raz pewnie w pracy opiekuna (nasz kurs on-line znajdziecie TUTAJ) się spotkaliście. Są to: motoryka mała oraz motoryka duża.
Czym różni się motoryka mała od motoryki dużej?
Motoryka mała obejmuje ruchy palców i dłoni. Choć można stwierdzić, że jest to niewielka część ciała, usprawnianie motoryki małej jest ogromnie ważne. Wymaga ono niezwykłej koncentracji uwagi, skupienia, swego rodzaju cierpliwości, której nierzadko dzieciom brakuje. Jako opiekunowie i rodzice powinniśmy organizować czynności, które angażują ruchy paluszków i dłoni maluszków. Może być to malowanie, próby pisania, lepienie z plasteliny, wyklejanie, zapinanie guzików, zabawy z różnego rodzaju masami.
Warto zadbać o to, aby zajęcia usprawniające motorykę małą sprawiały frajdę i były ciekawe – nie pozwólmy na monotonię i nudę. Propozycji organizowania tego rodzaju zajęć jest naprawdę sporo – a wciąż pojawiają się nowe pomysły. I my często proponujemy opiekunom w żłobkach różnego typu zajęcia, nasze inspiracje znajdziecie w Akademii Opiekuna. Więcej o projekcie dowiecie się TUTAJ.
Motoryka duża to z kolei ogólna aktywność ruchowa. Obejmuje ruchy, angażujące całe ciało bądź jego część. Co mamy na myśli mówiąc “motoryka duża”? Otóż bardzo wiele aktywności, których dzieci potrzebują każdego dnia, a które znamy bardzo dobrze: skakanie, bieganie, jazda na rowerze, zabawy z piłką, pokonywanie różnego rodzaju torów przeszkód, pływanie i innego typu zabawy, które wymagają ruchu. Należy wspomnieć, iż motoryka duża jest niezbędna, by przejść do rozwoju motoryki małej. Aktywność ruchowa ma ogromny wpływ na prawidłowy rozwój dziecka, więc powinniśmy zapewnić dziecku każdego dnia odpowiednią dawkę ruchu. Również warto organizować kreatywne zabawy, które sprawią wiele radości, a ich propozycje również znajdziecie w naszej Akademii Opiekuna.
Nie ma wątpliwości, że zarówno motoryka mała jak i motoryka duża są niezbędne, by zapewnić dziecku odpowiedni rozwój, co będzie miało wpływ na jego późniejsze życie. Pamiętajcie, iż poprzez stymulowanie motoryki wspieramy prawidłowy rozwój układu nerwowego, a więc jest to ogromnie ważne.
Organizując codzienne zajęcie nie zapominajcie o motoryce: ale również o kreatywności, wyobraźni i radości, którą dzieci powinni wyciągać z tego typu ćwiczeń. Powodzenia!
Nie widziałeś jeszcze naszego konta na facebook i Instagram? Zobacz koniecznie teraz!