Niania czy żłobek?

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Wydrukuj
Email

Rodzicielstwo to piękny okres, pełen niespodzianek, ale i zmian codziennego życia. Przyjście na świat małego człowieka wprowadza rewolucje w życiu rodzinnym jak i zawodowym rodziców. Należy nauczyć się nowego rytmu dnia, mając pod opieką nowego członka rodziny. Bywa, iż wiele mam czy ojców rezygnuje na stałe z aktywności zawodowej, pragnąc oddać się prowadzeniu domu i wychowywaniu dzieci na pełen etat. Nie każdy jednak może sobie na to pozwolić czy też zwyczajnie nie chce. Nie mając możliwości zostawienia malucha pod czujnym i troskliwym okiem babci czy cioci pojawia się pytanie: “Z kim zostawię swój mały skarb?”.

Jeśli dziecko nie osiągnęło jeszcze trzech lat możliwości są dwie. Rodzic może zdecydować się na zatrudnienie i tym samym pomoc niani bądź zapisanie dziecka do żłobka. Często wybór bywa trudny, a dorosły miota się pomiędzy pierwszą, a drugą opcją. No właśnie, a więc co wybrać? Czy dla malucha lepszym wyjściem będzie przebywanie pod opieką niani czy też wychowawcy żłobka?

My jednogłośnie mówimy: żłobek! – nie oznacza to jednak, że wybór niani jest zły. W ogólnym rozrachunku jednak uczęszczanie do żłobka niesie ze sobą więcej korzyści dla malca. Spójrzmy więc zarówno na jeden jak i drugi wybór.

Jeśli chodzi o dobrą nianię, poszukiwania mogą okazać się trudniejsze niż myśleliśmy. Trzeba przyznać, że osoba, która będzie przebywała pod naszym dachem i co więcej, z naszym dzieckiem, powinna zdobyć stuprocentowe zaufanie zarówno jednego jak i drugiego rodzica. Trzeba nastawić się na wiele przeprowadzonych rozmów i dokładne dokonanie wyboru.

Gdy znajdziemy już odpowiednią osobę, plusem na pewno będzie to, że dziecko przebywa w otoczeniu, które dobrze zna. W którym czuje się bezpiecznie. I choć początkowo może niezręcznie czuć się w obecności nowej osoby, domowa atmosfera na pewno bardzo mu pomoże.

Przebywanie z nianią na pewno oznacza dużo ciekawych rzeczy dla malucha. Spacery, wyjścia na plac zabaw czy wspólne gry będą atrakcyjne i pozwolą mile spędzić czas. Nie może jednak równać się to z możliwościami, jakie oferuje maluchowi żłobek.

Rodzice mają pewność, że dziecko przebywa pod profesjonalnie do tego przygotowanym okiem opiekunki bądź pedagoga, a maluch…rozwija się w ogromnym tempie! Oczywiście, zmiana miejsca z domowego zacisza na żłobek, w którym spotka wiele dzieci – śmiejących się, piszczących, czasem i płaczących – może stanowić początkowy szok. Rodzice nie powinni jednak się tym martwić zanadto, ponieważ jest to całkowicie naturalna reakcja. Każde dziecko inaczej przechodzi taką rozłąkę z domem, jednak każde w końcu przyzwyczaja się. I darzy placówkę coraz większą sympatią! Kreatywne zajęcia na pewno sprawią, że dziecko samo będzie chciało pędzić do żłobka, ukochanej Pani i przyjaciół!

W żłobku realizowane są zajęcia nastawione na rozwijanie umiejętności dziecka. Dzieci kształcą swoje umiejętności manualne, ruchowe, uczą się myślenia przyczynowo skutkowego, odróżniania dobra od zła, a także pobudzają wyobraźnię. Codzienny plan zakłada wykorzystywanie wszystkich bodźców zmysłowych w wykonywanych ćwiczeniach. Dzieci uczą się poprzez smak, węch, dotyk, słuch, wzrok. Tyle codziennych wrażeń pcha dziecko ku odkrywaniu siebie i świata. Sprawia, że jest jeszcze ciekawsze otaczającej go rzeczywistości.

Kolejną zaletą jest niewątpliwie przebywanie wśród rówieśników. To właśnie dzięki nim dziecko wie, jak zachować się w kontaktach społecznych. Nieśmiałość czy lęk schodzą na dalszy plan. Zawieranie nowych znajomości stanie się czymś naturalnym, nie sprawiającym kłopoty. To u dzieci niezwykle cenna umiejętność.

Dzieci uczą się od rówieśników jeszcze więcej. Obserwują siebie nawzajem i przyswajają zachowania, których dotąd same nie przejawiały. Rozwija się wrażliwość moralna i znajomość tego, co może skrzywdzić, a co sprawić przyjemność drugiej osobie. Znaczenie takich słów jak: przepraszam, proszę, czy mógłbyś się podzielić – przestaje być obce.

W starciu niania kontra żłobek naszym zdaniem to ten drugi zdobywa niezaprzeczalnie rolę lidera. Oczywiście, wybór należy przede wszystkim do rodzica, bo – jak wiemy – do każdego dziecka należy podejść indywidualnie. Warto jednak spróbować przygody z placówką zajmującą się dziećmi do lat trzech. Możemy tylko zyskać!

Chcesz spełnić swoje marzenie o byciu opiekunem w żłobku? Zobacz nasz KURS!

Nasz Facebook

O nas

Jesteśmy Placówką Kształcenia Ustawicznego Wpisaną do Rejestru UM. Działamy na rynku od stycznia 2009 roku. Szkolimy online, ale też stacjonarnie w całej Polsce. Specjalizujemy się w szkoleniach pedagogicznym, bo pedagogika to nasza pasja a nie przypadek!

Więcej wpisów

Jak zorganizować wyjątkowe święto dnia matki w żłobku i przedszkolu?

Jak zorganizować wyjątkowe święto Dnia Matki w żłobku i przedszkolu?

Nadszedł maj, piękny miesiąc, który równocześnie jest miesiącem…mam! Właśnie w maju obchodzimy Dzień Matki: wyjątkowe święto, zarówno dla małych jak i dużych. To okazja, by wyrazić swoją wdzięczność i miłość. Świętowanie Dnia Matki ma ogromne znaczenie, szczególnie w żłobkach i przedszkolach, gdzie dzieci uczą się samodzielności, zdobywają wiedzę i nawiązują pierwsze relacje społeczne.

Ucz się teraz, zapłać później

Ucz się teraz, zapłać później!

Metoda odroczonych płatności to rozwiązanie, które pozwala na zrealizowanie szkolenia lub kursu bez konieczności ponoszenia kosztów na samym początku. Polega to na tym, że kupujesz szkolenie i przesuwasz po prostu termin zapłaty za nie. Jest to przydatne zwłaszcza wtedy, gdy zależy Ci na czasie – chcesz już rozpocząć edukację – a nie posiadasz w danym momencie wystarczającej ilości środków.