Czytanie tego wpisu zajmie Ci około 4 minuty.
Rutyna kojarzy się dorosłym w różnoraki sposób. Niektórzy doszukują się w niej bezpieczeństwa, inni z kolei kojarzą ją z nudą, z brakiem ekscytacji. Samo słowo ‘rutyna’ nierzadko sprawia, że zaczynamy uważać, iż nasze życie stało się zbyt przewidywalne, nieciekawe. Niejednokrotnie gdy zauważamy, że w naszą codzienność się ona wkradła, chcemy zrobić coś, by na powrót było ciekawie i byśmy mogli czerpać z życia same korzyści, wszystko to co najpiękniejsze.
Świat dzieci, a świat dorosłych jednak różnią się od siebie. W rzeczywistości maluchów, rutyna jest czymś co pozytywnie wspiera ich rozwój. Rutyna dzieciom pozwala na spokój, poczucie bezpieczeństwa. Daje możliwość skupienia się na odkrywaniu świata.
Jak wygląda rutyna w życiu dziecka?
A jak wygląda rutyna w życiu małych dzieci – dzieci chodzących do żłobka i przedszkola? To nic innego jak stały rytm dnia. Obejmuje on moment rozpoczęcia dnia czyli stałą porę pobudki, a także pory drzemek, posiłków, zabawy. Wieczorami z kolei do rutyny wlicza się czas na kąpiel, czytanie książeczki i kładzenie się do łóżka o konkretnej, niezmiennej porze.
Bardzo ważna jest współpraca rodzica z opiekunem w żłobku czy nauczycielem w przedszkolu. Istotne, by zarówno jedna jak i druga strona (rodzic-opiekun) dbała o rutynę dziecka. Dzięki stałemu porządkowi dnia dziecku będzie łatwiej poznawać to co nieznane i zdobywać nowe umiejętności.
Jak skutecznie wprowadzić rutynę w życie dziecka?
Bez względu na to czy jesteś rodzicem czy opiekunem w żłobku, warto rozplanować sobie schemat dnia, którego będziecie się trzymać systematycznie wraz z dzieckiem. Pamiętaj: porządek i rutyna pozwolą dziecku poczuć się bezpiecznie i spokojnie.
Na początku pomoże Ci rozpisanie i ułożenie planu dnia. Możesz zapisać sobie w zeszycie wszystkie czynności jakie chcesz uwzględnić w swojej rutynie wraz z przybliżonymi porami kiedy planujesz je wdrożyć. Zaplanuj pory drzemek, zabawę, posiłki. Ustal przybliżone godziny wszystkich działań. Pamiętaj o konsekwencji.
Dzień po dniu maluch zacznie przyzwyczajać się do ustalonego porządku dnia. Z czasem będzie wiedział co następuje po sobie. Dzięki temu poczuje się pewniej – będzie mógł zorientować się w czasie.
Korzyści płynące z rutyny
Korzyści z rutyny mogą czerpać zarówno dzieci jak i dorośli. Jeśli chodzi o rodziców i opiekunów w żłobkach na pewno można wspomnieć tutaj o poznaniu dziecka i zbudowaniu z nim głębszej więzi. Dzięki rutynie szybko zauważymy co sprawia dziecku przyjemność, a co budzi mniejsze zaangażowanie. Wobec tego łatwiej będzie dostosować nam przyszłe działania: zarówno wychowawcze jak i edukacyjne, do indywidualnych potrzeb dziecka. Rodzic trzymając się rutyny będzie mógł również znaleźć łatwiej odrobinę czasu dla siebie. A przecież wiemy, że to potrzebne jest każdej mamie czy tacie.
A co jeśli chodzi o dzieci? Jakie korzyści można wymienić?
Poczucie bezpieczeństwa
Jedną z największych korzyści, o jakich wspominaliśmy wyżej, jest na pewno poczucie bezpieczeństwa. Rutyna w przypadku dzieci równa się spokój. Ustalony plan dnia, przykładowo: pobudka o konkretnej godzinie, następnie śniadanie, chwila zabawy i wyjście do żłobka – to pozwala na uniknięcie niespodzianek i chaosu. Dzięki konkretnemu schematowi zarówno dzieci jak i dorośli mogą pozwolić sobie na relaks i wewnętrzny spokój.
Lepszy sen
Wieczorna rutyna ma ogromne znaczenie. Jeśli zaplanujemy czas na położenie wcześniej dziecka do łóżka i regularne czytanie mu bajki przed snem, pozwolimy mu na wyciszenie i zrelaksowanie się. Ma to wpływ na lepszą jakość snu co oczywiście ułatwia…wczesne pobudki. A te w dni robocze są zazwyczaj konieczne.
Pewność siebie i niezależność
Gdy dziecko doskonale wie jak funkcjonuje jego rodzina oraz jak funkcjonuje się w żłobku czy przedszkolu (określony schemat dnia), nie tylko czuje się bezpiecznie, ale także pewnie. Dzięki temu ma szansę i przestrzeń na skupienie się i rozwijanie swoich zainteresowań, przekonań, które zaczynają z wiekiem w nim się budzić. To z kolei ma wpływ na zdrowie emocjonalne. Dziecko pewne siebie zaczyna rozwijać w sobie niezależność i wolność działania. Staje się samodzielne.
Rutyna jest ważna i warto jej przestrzegać. Od czasu do czasu jednak trzeba być elastycznym i umieć dostosować swój harmonogram dnia do określonych wydarzeń. Jakich? Urodziny dziecka, święta nietypowe czy innego rodzaju uroczystości. Elastyczność to umiejętność, którą powinni rozwijać w sobie zarówno osoby pracujące z dziećmi jak i rodzice. W rutynie jest na nią miejsce 🙂
🍀 ZOBACZ TAKŻE:
🌞 Kurs na opiekuna w żłobku
🌞 Kursy pedagogiczne on-line
🌞 Blog Eduka Center
🌞 Pakiety edukacyjne PDF
Zobacz nasz kurs na opiekuna w żłobku w formie on-line: KLIK