Żłobek kiedyś, a dziś – porównanie postrzegania placówki

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Wydrukuj
Email

W ostatnich latach żłobek zyskał na popularności. Coraz więcej rodziców decyduje się na korzystanie z tej placówki, społeczeństwo żywi coraz większe zaufanie do zajęć się tam odbywających, do pań opiekunek. ( zobacz nasz kurs na opiekuna w żłobku TUTAJ) Można stwierdzić, że zmieniło się publiczne postrzeganie tego miejsca. W związku z tym, w dzisiejszym artykule chcielibyśmy porównać żłobek kiedyś i dziś – co się zmieniło w samej placówce oraz postrzeganiu ludzi.

Po pierwsze:

  • KADRA. Kiedyś w żłobku pracowały pielęgniarki, dziś opiekunami w żłobku są także osoby specjalnie wykształcone w tym kierunku, po studiach pedagogicznych lub kursie 280h na opiekuna w żłobku. Dzięki temu potrzeby dzieci do lat 3 są lepiej znane, a pracownikom łatwiej jest je rozpoznać i dzięki temu dobrać odpowiednie zajęcia do określonej grupy maluchów. Panie i Panowie, którzy pragną podjąć tę konkretną pracę są szkoleni w tematyce skutecznej adaptacji, odpowiednich zabaw, tego jak radzić sobie ze stresem przeżywanym przez dziecko. Jest to zdecydowany plus.
  • ZAJĘCIA. Kiedyś oczywiście dbano o dzieci, zajmowano się ich bezpieczeństwem jak i higieną – jednak dzisiaj do kwestii zajęć edukacyjnych podchodzi się z wielką uwagą i zaangażowaniem. W żłobku planowane są zajęcia zapewniające wspomaganie rozwoju dziecka, pobudzanie jego zmysłów, kreatywności, wyobraźni. Stawia się na naukę pracy w grupie i zdobywanie nowych umiejętności z zakresu motoryki małej jak i dużej. Dziecko ma kontakt z rówieśnikami co pozytywnie wpływa na doświadczenia społeczne.
  • KOMFORT DZIECKA. Kiedyś panowało przekonanie, że zapisanie małego dziecka do żłobka wiąże się z pozbawieniem go życiowego komfortu. Rodzice na siłę odpieluchowywali dziecko, odstawiali je od piersi. Oczywiście, nic takiego nie jest konieczne! W żłobku komfort dziecka jest czymś najważniejszym! Nie ma wymogu, który mówiłby, że maluch ma nie pić mleka matki czy nie korzystać z pieluszki. Mleko jest bezpiecznie przechowywane, by w odpowiednim momencie dnia podać je dziecku, a panie opiekunki przygotowane są do tego, by z jak najwyższą dbałością dbać o higienę malucha.
  • MALUCH CAŁYMI DNIAMI PŁACZE I CIERPI. Wielu ludzi myślało, że zaprowadzając dziecko do żłobka zostawiamy je samo sobie, płaczące i cierpiące. Oczywiście nie jest to prawda. Choć adaptacja może u każdego malucha przebiegać inaczej to panie opiekunki przygotowane są na każdą sytuację! Maluch, który ciężej przechodzi proces przystosowania się do nowej sytuacji nie jest zostawiany w kącie lecz poświęca się mu jeszcze więcej czasu! Ze stron opiekunek podejmowane są wszelkie możliwe kroki, by dziecko łatwiej zniosło rozłąkę z rodzicami – podczas kursów i studiów na proces adaptacji zwraca się szczególną uwagę.

Jak można zauważyć, jest kilka rzeczy, które w placówce żłobka uległy zmianie na zdecydowany plus. Istniały także mity, które stopniowo się zacierają i znikają. Żłobek nie jest postrzegany już jako zło konieczne. To miejsce, w którym dziecko nie tylko może spędzić wspaniale czas, ale także zdobyć wiele nowych umiejętności i doświadczeń!

Zobacz także nasz kurs online na opiekuna w żłobku TUTAJ!

Nasz Facebook

O nas

Jesteśmy Placówką Kształcenia Ustawicznego Wpisaną do Rejestru UM. Działamy na rynku od stycznia 2009 roku. Szkolimy online, ale też stacjonarnie w całej Polsce. Specjalizujemy się w szkoleniach pedagogicznym, bo pedagogika to nasza pasja a nie przypadek!

Więcej wpisów

Jak zorganizować wyjątkowe święto dnia matki w żłobku i przedszkolu?

Jak zorganizować wyjątkowe święto Dnia Matki w żłobku i przedszkolu?

Nadszedł maj, piękny miesiąc, który równocześnie jest miesiącem…mam! Właśnie w maju obchodzimy Dzień Matki: wyjątkowe święto, zarówno dla małych jak i dużych. To okazja, by wyrazić swoją wdzięczność i miłość. Świętowanie Dnia Matki ma ogromne znaczenie, szczególnie w żłobkach i przedszkolach, gdzie dzieci uczą się samodzielności, zdobywają wiedzę i nawiązują pierwsze relacje społeczne.

Ucz się teraz, zapłać później

Ucz się teraz, zapłać później!

Metoda odroczonych płatności to rozwiązanie, które pozwala na zrealizowanie szkolenia lub kursu bez konieczności ponoszenia kosztów na samym początku. Polega to na tym, że kupujesz szkolenie i przesuwasz po prostu termin zapłaty za nie. Jest to przydatne zwłaszcza wtedy, gdy zależy Ci na czasie – chcesz już rozpocząć edukację – a nie posiadasz w danym momencie wystarczającej ilości środków.

Szczegóły nowego kursu Gry i Zabawy integracyjne

Szczegóły nowego kursu: Gry i zabawy integracyjne

Kurs Gry i zabawy integracyjne dla dzieci w wieku przedszkolnym to szkolenie, które zostało stworzone z myślą o rozwijaniu ważnych umiejętności społecznych i emocjonalnych u dzieci. Celem kursu jest zapewnienie im wspaniałej zabawy i równocześnie pomoc w rozwijaniu umiejętności, takich jak współpraca, nawiązywanie kontaktów z rówieśnikami, empatia, kreatywność i rozwiązywanie problemów.