W ostatnich latach żłobek zyskał na popularności. Coraz więcej rodziców decyduje się na korzystanie z tej placówki, społeczeństwo żywi coraz większe zaufanie do zajęć się tam odbywających, do pań opiekunek. ( zobacz nasz kurs na opiekuna w żłobku TUTAJ) Można stwierdzić, że zmieniło się publiczne postrzeganie tego miejsca. W związku z tym, w dzisiejszym artykule chcielibyśmy porównać żłobek kiedyś i dziś – co się zmieniło w samej placówce oraz postrzeganiu ludzi.
Po pierwsze:
- KADRA. Kiedyś w żłobku pracowały pielęgniarki, dziś opiekunami w żłobku są także osoby specjalnie wykształcone w tym kierunku, po studiach pedagogicznych lub kursie 280h na opiekuna w żłobku. Dzięki temu potrzeby dzieci do lat 3 są lepiej znane, a pracownikom łatwiej jest je rozpoznać i dzięki temu dobrać odpowiednie zajęcia do określonej grupy maluchów. Panie i Panowie, którzy pragną podjąć tę konkretną pracę są szkoleni w tematyce skutecznej adaptacji, odpowiednich zabaw, tego jak radzić sobie ze stresem przeżywanym przez dziecko. Jest to zdecydowany plus.
- ZAJĘCIA. Kiedyś oczywiście dbano o dzieci, zajmowano się ich bezpieczeństwem jak i higieną – jednak dzisiaj do kwestii zajęć edukacyjnych podchodzi się z wielką uwagą i zaangażowaniem. W żłobku planowane są zajęcia zapewniające wspomaganie rozwoju dziecka, pobudzanie jego zmysłów, kreatywności, wyobraźni. Stawia się na naukę pracy w grupie i zdobywanie nowych umiejętności z zakresu motoryki małej jak i dużej. Dziecko ma kontakt z rówieśnikami co pozytywnie wpływa na doświadczenia społeczne.
- KOMFORT DZIECKA. Kiedyś panowało przekonanie, że zapisanie małego dziecka do żłobka wiąże się z pozbawieniem go życiowego komfortu. Rodzice na siłę odpieluchowywali dziecko, odstawiali je od piersi. Oczywiście, nic takiego nie jest konieczne! W żłobku komfort dziecka jest czymś najważniejszym! Nie ma wymogu, który mówiłby, że maluch ma nie pić mleka matki czy nie korzystać z pieluszki. Mleko jest bezpiecznie przechowywane, by w odpowiednim momencie dnia podać je dziecku, a panie opiekunki przygotowane są do tego, by z jak najwyższą dbałością dbać o higienę malucha.
- MALUCH CAŁYMI DNIAMI PŁACZE I CIERPI. Wielu ludzi myślało, że zaprowadzając dziecko do żłobka zostawiamy je samo sobie, płaczące i cierpiące. Oczywiście nie jest to prawda. Choć adaptacja może u każdego malucha przebiegać inaczej to panie opiekunki przygotowane są na każdą sytuację! Maluch, który ciężej przechodzi proces przystosowania się do nowej sytuacji nie jest zostawiany w kącie lecz poświęca się mu jeszcze więcej czasu! Ze stron opiekunek podejmowane są wszelkie możliwe kroki, by dziecko łatwiej zniosło rozłąkę z rodzicami – podczas kursów i studiów na proces adaptacji zwraca się szczególną uwagę.
Jak można zauważyć, jest kilka rzeczy, które w placówce żłobka uległy zmianie na zdecydowany plus. Istniały także mity, które stopniowo się zacierają i znikają. Żłobek nie jest postrzegany już jako zło konieczne. To miejsce, w którym dziecko nie tylko może spędzić wspaniale czas, ale także zdobyć wiele nowych umiejętności i doświadczeń!