Żłobek w liczbach: potencjał pracy w żłobku

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Wydrukuj
Email

Mówi się, że żłobki są coraz bardziej rozchwytywane: zobacz nasz KURS na opiekuna w żłobku TUTAJ. Coraz więcej rodziców decyduje się na powrót do pracy i zapisanie swojej pociechy do placówki, zajmującej się maluchami do lat 3. A jak wygląda to w praktyce? Czy faktycznie obserwuje się taki wzrost popularności żłobków?

W dzisiejszym artykule przyjrzymy się statystykom, ujmiemy obraz żłobka w obrazie liczbowym. Matematyka nie kłamie!

Przedstawione niżej dane dotyczą roku 2017. Czy można zauważyć różnicę w porównaniu z 2016? Już przechodzimy do sedna.

Według Głównego Urzędu Statystycznego, ilość dzieci uczęszczających do żłobków i klubów dziecięcych wzrosła aż o 13,9% w porównaniu z rokiem poprzednim. Trzeba przyznać, że to zdumiewający wynik, obrazujący, jak placówka ta jest potrzebna, ważna. Jak istotne znaczenie zaczyna zajmować w życiu rodziców i dzieci.

W całej Polsce, ostatniego dnia roku 2017, opieką żłobków i klubów dziecięcych objętych było 99409 dzieci! Wszystkich placówek wraz z klubami dziecięcymi zliczono 3120. Liczby mówią same za siebie. To ilość, która może początkowo zszokować. Jednak … powinna cieszyć. Dane statystyczne obrazują nam, że sceptyczne podejście do żłobków, które niestety wciąż funkcjonuje, zaczyna się zmieniać. To właśnie one, wraz z oddziałami żłobkowymi stanowią aż 82,1%. Nie jest już to zło konieczne. Rodzice zauważają, że placówki te rozwijają, pobudzają wyobraźnię, uczą. Mają po prostu pozytywny wpływ na maluszka, a więc i zapotrzebowanie na nie rośnie!

By zobrazować jak sytuacja zmieniła się na przestrzeni roku, należy zaznaczyć, iż ogólna liczba omawianych placówek, w okresie 365 dni wzrosła o 15,1%. Obserwuje się, że największa ilość placówek funkcjonuje w województwie mazowieckim, natomiast najmniejsza w województwie świętokrzyskim.

Ogółem, w żłobkach i klubach dziecięcych znajdowało się 106,5 tys. miejsc. W tym można wyróżnić sektor prywatny: 56,3 tys. oraz sektor publiczny: 50,2 tys.

Według wartości wskaźnika liczby miejsc w żłobkach i klubach dziecięcych w przeliczeniu na 1000 dzieci w wieku do lat 3, największy procent odnotowano w województwie dolnośląskim (144,3) oraz opolskim (136,3). Najniższa wartość wskaźnika została odnotowana w województwie warmińsko-mazurskim (58,0).

Większość placówek prywatnych dysponowała liczbą do 20 miejsc (58,7%),  w sektorze publicznym odsetek ten to 13,6 %.

Największą liczbę miejsc oferowały żłobki, bo aż 94,2 tys. co stanowi 88,4%, z kolei kluby dziecięce to zaledwie 9,9 tys. stanowiących 9,3%. Oddziały żłobkowe zanotowały 2,5 tys. miejsc, co daje 2,3%.

W roku 2017 do wyżej wspomnianych placówek uczęszczało 154,5 tys. dzieci, jest to wzrost liczby maluchów w porównaniu z 2016 aż o 24,3 tysiąca. Obrazuje się, iż przeciętnie jedno dziecko do klubu dziecięcego uczęszczało przez 107 dni w roku, a do żłobka przez 106 dni. Jeśli chodzi o płeć, przeważali chłopcy. Stanowili oni aż 52% wśród ogólnej liczby dzieci.

Warto przejść teraz do kwestii osób pracujących w tychże placówkach. W ostatni dzień grudnia 2017 roku odnotowano, że w żłobkach i klubach dziecięcych pracowało 19,4 tysiąca osób, z czego aż 98,9% stanowiły kobiety. Najwięcej wyróżniało się opiekunek dziecięcych (61,2%) i  nauczycieli (17,3%). Pozostałe stanowiska zajmowały pielęgniarki (7,7%) i położne (2,1%). 11,7% zajmowali pozostali opiekunowie. Aż dla 88,2% osób, placówki zajmujące się dziećmi stanowiły główne miejsce pracy. Odnotowano również działania wspomagające wolontariuszy, których liczba w całym roku wyniosła 1000 osób.

Jak możemy zauważyć: liczby są zaskakująco wysokie. Sytuacja przedstawia się dobrze, obrazuje, iż żłobki i kluby dziecięce są potrzebne! Potencjał pracy z roku na rok wzrasta, coraz więcej maluchów potrzebuje miejsca w takiej placówce. Opiekunowie i nauczyciele powinni cieszyć się z takiego obrotu spraw. Ich zawód jest pożądany społecznie, umożliwiający rodzicom powrót do aktywności zawodowej. Żłobki zaczynają być doceniane.

* wszystkie dane pochodzą z Głównego Urzędu Statystycznego.

Chcesz spełnić swoje marzenie o byciu opiekunem w żłobku? Zobacz nasz KURS!

Nasz Facebook

O nas

Jesteśmy Placówką Kształcenia Ustawicznego Wpisaną do Rejestru UM. Działamy na rynku od stycznia 2009 roku. Szkolimy online, ale też stacjonarnie w całej Polsce. Specjalizujemy się w szkoleniach pedagogicznym, bo pedagogika to nasza pasja a nie przypadek!

Więcej wpisów

Jak zorganizować wyjątkowe święto dnia matki w żłobku i przedszkolu?

Jak zorganizować wyjątkowe święto Dnia Matki w żłobku i przedszkolu?

Nadszedł maj, piękny miesiąc, który równocześnie jest miesiącem…mam! Właśnie w maju obchodzimy Dzień Matki: wyjątkowe święto, zarówno dla małych jak i dużych. To okazja, by wyrazić swoją wdzięczność i miłość. Świętowanie Dnia Matki ma ogromne znaczenie, szczególnie w żłobkach i przedszkolach, gdzie dzieci uczą się samodzielności, zdobywają wiedzę i nawiązują pierwsze relacje społeczne.

Ucz się teraz, zapłać później

Ucz się teraz, zapłać później!

Metoda odroczonych płatności to rozwiązanie, które pozwala na zrealizowanie szkolenia lub kursu bez konieczności ponoszenia kosztów na samym początku. Polega to na tym, że kupujesz szkolenie i przesuwasz po prostu termin zapłaty za nie. Jest to przydatne zwłaszcza wtedy, gdy zależy Ci na czasie – chcesz już rozpocząć edukację – a nie posiadasz w danym momencie wystarczającej ilości środków.