Małe rączki…dobrze wiemy, że powinniśmy o nie dbać. Wrodzona ciekawość świata dzieci stale pcha je do zdobywania nowych doświadczeń, rozwijania przeróżnych umiejętności, poznawania nieznanego.
Małe paluszki muszą nabrać zręczności i sprawności. Motoryka mała – jako rodzice, nauczyciele, opiekunowie (zobacz nasz kurs na opiekuna w żłobku TUTAJ) – powinniśmy każdego dnia wpleść w naszą rutynę czy codzienne zajęcia zabawę czy ćwiczenie, dzięki której będziemy mogli wspierać jej prawidłowy rozwój u najmłodszych.
Motoryka mała to oczywiście sprawność dłoni i paluszków. Wiemy, że jest ona niezwykle ważna. Opowiadamy o tym między innymi w naszym kursie on-line Motoryczni Geniusze. Terapia ręki i grafomotoryka, który znajdziecie TUTAJ.
Jeśli macie ochotę na szersze zgłębienie tematu motoryki małej, zapraszamy do udziału w kursie, który nadal można zakupić w cenie PROMOCYJNEJ. Kurs jest w formie on-line, a to oznacza, że materiały dostępne są na koncie dożywotnio: można do nich wracać w każdym momencie.
Sprawność palców i dłoni powinna być rozwijana systematycznie. Ma to oczywiście wpływ na przyszłe lata edukacji dziecka – kiedy to przychodzi pora na naukę pisania.
Zadań, które ćwiczą małe rączki jest naprawdę wiele. Możemy w nich przebierać i co rusz stosować różnorodne rozwiązania. Dzięki nim nie tylko ćwiczymy motorykę małą. ale także możemy zbliżyć się do dziecka. Takie zadania sprzyjają rozmowie, wyrażaniem opinii na dany temat, poznawaniu dziecka: tego co je interesuje, co budzi jego ciekawość, ekscytację.
Polecamy przeróżne zabawy manualne czy przelewanie wody. Zabawa z wodą szczególnie spodoba się dzieciom! Zaczynamy od większych naczyń, a z czasem, zwiększając trudność, wprowadzamy coraz mniejsze. Pamiętajcie o tacy i ścierce, gdyż może być trochę mokro. Taka zabawa na pewno będzie niezłą frajdą dla najmłodszych.
Zachęcając dzieci do samodzielności, również dbamy o motorykę małą. Mamy tutaj na myśli samodzielne jedzenie czy pomaganie w kuchni. O ile to drugie bardziej poleca się w domu (choć i w placówce można zorganizować dzień pomagania przy – na przykład – robieniu kanapek), tak samodzielne jedzenie można kształtować zarówno w żłobku jak i przedszkolu.
No i ćwiczeniami tradycyjnymi są oczywiście prace plastyczne. Nie musimy ograniczać się do zwykłych kolorowanek, choć i one są potrzebne. Możemy tworzyć origami, robić przeróżne laurki, budować wieże z klocków czy malować makaron. Świetną opcją jest wyszywanie (tutaj można użyć specjalnego sprzętu przeznaczonego do tego typu aktywności z dziećmi) czy przesypywanie łyżką do naczynia kaszy czy ryżu.
My – zespół Eduka Center – przygotowaliśmy dla was prezent, który możecie pobrać ZA DARMO.
Przygotowaliśmy dla was pakiet, dzięki któremu będziecie mogli ćwiczyć małe rączki dzieci!
Pakiet WYKROPKOWANE OBRAZKI, który za darmo pobierzecie TUTAJ zawiera 32 strony PDF do samodzielnego wydruku.
Znajdziecie w nim przeróżne szablony do wyklejania: w wersji kolorowej oraz czarno-białej. Dziecko może wyklejać je plasteliną, paluszkiem umoczonym w farbie czy kuleczkami z krepiny. Opcji jest wiele, tak jak wiele jest szablonów – możecie więc wypróbować każdy ze sposobów!
Zachęcamy was do pobrania darmowego pakietu i do cieszenia się radosnymi zajęciami plastycznymi. Dzieci na pewno będą zadowolone!
I pamiętajcie, by każdego dnia dbać o rozwój motoryki małej u dzieci. Z pewnością systematyczne ćwiczenia poprzez świetną zabawę przyniosą efekty!
Nie widziałeś jeszcze naszego konta na facebook i Instagram? Zobacz koniecznie teraz!