A może eko podejście w żłobku?

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Wydrukuj
Email

Nie da się ukryć, że w dzisiejszych czasach dbanie o planetę stało się bardzo ważne. Mówi się o tym na okrągło, a bycie eko jest po prostu…modne. I potrzebne, oczywiście. Ludzie mają coraz większą świadomość tego, że niektórymi zachowaniami szkodzą Ziemi. Pewne nawyki stały się już codzienną rutyną, jak między innymi segregowanie śmieci. Bardzo ważną kwestią jest także zdrowe odżywianie. Coraz częściej zwracamy uwagę na to, co jemy. Wiele osób stara kupować się produkty BIO, wolne od GMO i wszelkich substancji, które mogą niekorzystnie wpłynąć na zdrowie w przyszłości. Ekologia stała się częścią nas. Stąd wychodzimy z pytaniem: a może warto wprowadzić eko podejście w żłobku?

Choć nie jest to jeszcze zbyt popularne, w Polsce działa już kilka przedszkoli, żłobków czy klubów malucha o profilu ekologicznym. Na czym to polega? Już wyjaśniamy.

Jak wiemy, ekologia stała się bardzo ważna dla ludzi. Zwiększająca się świadomość jest plusem. Oczywiście, dzieciom od małego należy wpajać istotne wartości, uczyć ich zachowań społecznie pożądanych, takich, które w przyszłości pozwolą stać się im lepszym człowiekiem. Ekologia jest jedną z nich. Dzieci powinny wiedzieć co dobrego mogą zrobić dla natury, jak o nią dbać, jak pielęgnować. To ważne, by miały wiedzę na temat działań, które planecie mogą zaszkodzić, które mogą ją nieodwracalnie skrzywdzić. Zaszczepienie w maluchu ducha eko jest… dobre! Dobrze, ale jak to wygląda w żłobku?

Przede wszystkim do zajęć codziennych wprowadza się takie, które zwiększają świadomość ekologiczną. Na nich dzieci poprzez zabawę, kreatywne działania opiekuna, dowiadują się czym jest Ziemia, jak o nią dbać, jak można jej pomóc. Z każdym dniem, krok po kroku odkrywają skarby natury, ucząc się szacunku i miłości do niej. Jak wiadomo, najlepsza jest nauka poprzez doświadczenie, dlatego też tutaj warto postawić na ciekawe zajęcia praktyczne. Wychodzenie z dziećmi na dwór, pokazywanie im przyrody, zachęcanie do dotknięcia kory drzewa czy gałęzi: to wszystko jest urozmaiceniem, przekazanie faktów w sposób ciekawy i atrakcyjny.

Ekologia to także zdrowe, naturalne jedzenie. Niektóre żłobki eko oferują w swojej ofercie specjalne przygotowane posiłki, mające na celu zaszczepienie w dzieciach zdrowe nawyki żywnościowe. Świetną opcją jest założenie małego ogródka, w którym maluchy razem z opiekunem będą same uprawiać warzywa czy owoce. Obserwacja wzrostu i postępów jakie robią plony pod wpływem słońca, wody i troski maluchów, da dzieciom niesamowitą radość i motywację, do tego by traktować przyrodę z wielką czułością. Rozwinie się wrażliwość.

Dzieci kochają zwierzęta. Ekologia to także pomaganie licznym stworzeniom, które żyją na tym świecie razem z nami. Założenie karmnika i codzienne dosypywanie ziarna dla ptaków da dzieciom poczucie, że prawdziwie o nie dbają, troszczą się. Gwarantujemy, że co rano będą czekały na to z niecierpliwością!

Popularne jest też zbieranie nakrętek. Dobrze, gdy wyjaśnimy dzieciom na czym cała akcja polega. Niestety, wiele z nich nie ma pojęcia dlaczego trzeba wrzucać zakrętki do specjalnego pojemnika. Wytłumaczenie im, na co aktualnie zbierane są nakrętki na pewno bardziej zmotywuje je, by przynieść takowe do żłobka.

Podsumowując, uważamy, że eko podejście w żłobku jest świetną inicjatywą, którą warto wprowadzić. Zaszczepienie w dzieciach mądrych, dobrych wartości i nawyków może tylko zaowocować w przyszłości. A to nasz cel! No i przecież takie działania gwarantują niezłą zabawę za którą środowisko będzie nam wdzięczne!

Nasz Facebook

O nas

Jesteśmy Placówką Kształcenia Ustawicznego Wpisaną do Rejestru UM. Działamy na rynku od stycznia 2009 roku. Szkolimy online, ale też stacjonarnie w całej Polsce. Specjalizujemy się w szkoleniach pedagogicznym, bo pedagogika to nasza pasja a nie przypadek!

Więcej wpisów

Jak zorganizować wyjątkowe święto dnia matki w żłobku i przedszkolu?

Jak zorganizować wyjątkowe święto Dnia Matki w żłobku i przedszkolu?

Nadszedł maj, piękny miesiąc, który równocześnie jest miesiącem…mam! Właśnie w maju obchodzimy Dzień Matki: wyjątkowe święto, zarówno dla małych jak i dużych. To okazja, by wyrazić swoją wdzięczność i miłość. Świętowanie Dnia Matki ma ogromne znaczenie, szczególnie w żłobkach i przedszkolach, gdzie dzieci uczą się samodzielności, zdobywają wiedzę i nawiązują pierwsze relacje społeczne.

Ucz się teraz, zapłać później

Ucz się teraz, zapłać później!

Metoda odroczonych płatności to rozwiązanie, które pozwala na zrealizowanie szkolenia lub kursu bez konieczności ponoszenia kosztów na samym początku. Polega to na tym, że kupujesz szkolenie i przesuwasz po prostu termin zapłaty za nie. Jest to przydatne zwłaszcza wtedy, gdy zależy Ci na czasie – chcesz już rozpocząć edukację – a nie posiadasz w danym momencie wystarczającej ilości środków.