Aby wycieczka okazała się sukcesem...

Aby wycieczka okazała się sukcesem…kilka wskazówek i pomysłów

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Wydrukuj
Email

Wycieczki i spacery są częścią codzienności żłobkowej. Dzieci je uwielbiają, nie da się ukryć. Faktem jednak jest, iż takie wyjścia często mogą skończyć się niepowodzeniem, niezadowoleniem któregoś z maluchów, grymasami bądź płaczem. To wielkie wyzwanie – wyjść z całą grupą i sprawić, by wszystkie dzieci dobrze się bawiły. Tym bardziej, że są to maluszki do lat 3, które mają wielkie potrzeby. Opiekun w tym wypadku musi mieć oczy dookoła głowy, wielką cierpliwość, a przy tym zachować nienaganny uśmiech, swobodę i poczucie humoru – dzieci jak nikt inny wyczują nieszczere emocje!

Choć wycieczki – nawet te na zwykły spacer – wymagają odpowiedniego przygotowania i niemałego wysiłku nie należy z nich rezygnować. Aktywność dzieci jest bardzo ważna, a poznawanie otaczającej rzeczywistości świetnie wpływa na ich rozwój. W dzisiejszym artykule podzielimy się naszymi przemyśleniami na temat tego jak sprawić, by wyjścia były udane. Gdzie pójść, jak się zachować, jak przygotować? Zachęcamy do przeczytania! (ZOBACZ także nasz kurs na opiekuna w żłobku online TUTAJ)

Przede wszystkim nastawienie. Nie należy zakładać, że wszystko pójdzie idealnie, a każde z dzieci będzie zachowywało się bez zarzutu. Wzloty i upadki są częścią pracy opiekuna w żłobku i należy to zaakceptować. Jeśli uświadomimy sobie, że może zdarzyć się sytuacja, w której pojawi się płacz lub grymaszenie –  będziemy na to przygotowani i nic nie zaburzy czerpania przyjemności z dnia. Należy jak najlepiej zająć się niezadowolonym maluchem, zaspokoić jego potrzebę (może dziecko jest po prostu zdezorientowane i wystraszone? Warto uklęknąć i poświęcić mu chwilę) po czym dalej cieszyć się z wyjścia. Pamiętajcie, że nasz humor udziela się dzieciom. Jeśli będziemy naładowani pozytywną energią, weseli, maluchy porzucą wszelkie wątpliwości i zaczną czerpać z dnia maksymalną przyjemność! 

Żeby dzieci zachwyciły się światem nie są wymagane wielkie wyjazdy czy dalekie wycieczki. Dzieciom sprawi wielką radość zaobserwowanie koparki czy wiewiórki w parku. Park jest szczególnie dobrym miejscem na spacery gdy pogoda dopisuje. Można wcześniej opowiedzieć dzieciom o pikniku i spędzić krótki czas na kocu, w przyjemnym cieniu. Dobrą opcją jest również zabranie dzieci w okolice przystanka autobusowego po wcześniejszych zajęciach o tematyce transportu. Będą zachwycone widząc autobus podjeżdżający na przystanek.

Należy pamiętać, że dzieci uczęszczające do żłobka mają krótszą zdolność koncentracji uwagi dlatego zadbajmy o to, by dostosować wyjście do ich tempa. Nie przeciągajmy wycieczki i nie zmuszajmy do zobaczenia jeszcze jednej rzeczy gdy widzimy, że maluchy są już zmęczone. Nie zawsze ilość oznacza jakość.

Pamiętajcie, by zainteresować dzieci zbliżającym się wyjściem. Nawet zwykły spacer może być niesamowitą przygodą. Opowiedzcie dzieciom dokąd idziecie, co zamierzacie zobaczyć. Może opowiecie dzieciom o kwiatach jakich będziecie szukać, np mleczach czy stokrotkach. Jeśli je znajdziecie podczas wycieczki maluszki na pewno będą bardzo podekscytowane, a podróż ta na długo zapadnie im w pamięć. Można podobnie zrobić z ptakami czy wiewiórkami (scenariusz zajęć dotyczący wiewiórek i ptaków można znaleźć w naszej Akademii Opiekuna).

Nie dopuście do nudy podczas spacerów! Warto umilić sobie czas spacerowania znanymi i lubianymi przez dziećmi piosenkami. Śpiewająca grupa dzieci eksplorująca świat to grupa szczęśliwa i pełna satysfakcji! Na pewno będzie to miła odmiana po nauce piosenek w sali! 

Jeśli wprowadzacie dzieci w świat kolorów dobrą opcją jest poszukiwane kolorów na dworze, właśnie podczas pieszej wycieczki. Czy dzieciom uda znaleźć się czerwony znak? Lub biały płot? A może zielone drzewo?

Wycieczki są dla dzieci, ale i opiekunów wielkim przeżyciem. Warto korzystać z ich zalet! Wcześniejsze przygotowanie dzieci do takiego wyjścia również jest ważne; sprawia, że odczuwane emocje są jeszcze większe, np gdy dzieci zobaczą to, o czym im opowiadaliśmy – autobus, koparkę, znaki drogowe. 

Życzymy Wam wielu wspaniałych wycieczek i niezapomnianych wspomnień. Niech każde wyjście będzie przygodą!

Nie widziałeś jeszcze naszego konta na facebook i Instagram? Zobacz koniecznie teraz!

Chcesz spełnić swoje marzenie o byciu opiekunem w żłobku? Zobacz nasz KURS!

Nasz Facebook

O nas

Jesteśmy Placówką Kształcenia Ustawicznego Wpisaną do Rejestru UM. Działamy na rynku od stycznia 2009 roku. Szkolimy online, ale też stacjonarnie w całej Polsce. Specjalizujemy się w szkoleniach pedagogicznym, bo pedagogika to nasza pasja a nie przypadek!

Więcej wpisów

Jak zorganizować wyjątkowe święto dnia matki w żłobku i przedszkolu?

Jak zorganizować wyjątkowe święto Dnia Matki w żłobku i przedszkolu?

Nadszedł maj, piękny miesiąc, który równocześnie jest miesiącem…mam! Właśnie w maju obchodzimy Dzień Matki: wyjątkowe święto, zarówno dla małych jak i dużych. To okazja, by wyrazić swoją wdzięczność i miłość. Świętowanie Dnia Matki ma ogromne znaczenie, szczególnie w żłobkach i przedszkolach, gdzie dzieci uczą się samodzielności, zdobywają wiedzę i nawiązują pierwsze relacje społeczne.

Ucz się teraz, zapłać później

Ucz się teraz, zapłać później!

Metoda odroczonych płatności to rozwiązanie, które pozwala na zrealizowanie szkolenia lub kursu bez konieczności ponoszenia kosztów na samym początku. Polega to na tym, że kupujesz szkolenie i przesuwasz po prostu termin zapłaty za nie. Jest to przydatne zwłaszcza wtedy, gdy zależy Ci na czasie – chcesz już rozpocząć edukację – a nie posiadasz w danym momencie wystarczającej ilości środków.

Szczegóły nowego kursu Gry i Zabawy integracyjne

Szczegóły nowego kursu: Gry i zabawy integracyjne

Kurs Gry i zabawy integracyjne dla dzieci w wieku przedszkolnym to szkolenie, które zostało stworzone z myślą o rozwijaniu ważnych umiejętności społecznych i emocjonalnych u dzieci. Celem kursu jest zapewnienie im wspaniałej zabawy i równocześnie pomoc w rozwijaniu umiejętności, takich jak współpraca, nawiązywanie kontaktów z rówieśnikami, empatia, kreatywność i rozwiązywanie problemów.