Czy warto wychodzić z maluchami w żłobku na śnieg?

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Wydrukuj
Email

Zima to magiczny czas. Biały krajobraz jak z bajki sprzyja marzeniom i rozmyślaniu o przyszłości. Płatki śniegu wirują, a zewsząd słychać radosne śmiechy dzieci, lepiących bałwana i rzucających się śnieżkami. Wydawałoby się, że nic nie może zaburzyć tej śnieżnej harmonii…jednak, co z maluchami? Zarówno opiekunowie w żłobkach jak i rodzice zachodzą w głowę: czy warto wychodzić z tak małymi dziećmi na śnieg?

Pytanie, choć może wydawać się nieco banalne, w rzeczywistości jest bardzo rozsądne. Dylematy w kwestii wyjścia na mróz mogą stać się bardzo uciążliwe, zwłaszcza dla pedagogów i wychowawców, których zadaniem jest zapewniać dziecku rozwój w sposób ciekawy i kreatywny. A więc dlaczego nie?

 Oczywiście, jak w każdej kwestii, tak i w tym temacie możemy wyróżnić kilka wad. Jedną z najważniejszych będzie narażanie dziecka na przeziębienie i pozornie krótka frajda z zabawy, gdy nosy czerwone jak u renifera, a paluszki marzną bezlitośnie. Dla osób pracujących w żłobku minusem może być także długi czas, jaki upłynie na ubieraniu wszystkich maluchów w ciepłe warstwy ubrań. Patrząc na to z tej perspektywy nasze wątpliwości mogą się pogłębiać. Jednak pora na zalety! A te są zdecydowanie atrakcyjniejsze od ponurych wizji tego świetnego spędzenia czasu.

 Małe dziecko dopiero odkrywa świat. Poznaje rzeczywistość całym sobą, chłonąc nowe doświadczenia i przeżycia. Radość, zdumienie i ekscytacja to tylko niektóre z emocji, które zaobserwujemy uczestnicząc z maluchem w śnieżnej zabawie. Jako osoby odpowiedzialne za wychowanie i rozwój małego człowieka, powinniśmy się kierować w dużej mierze jego upodobaniami. Powinniśmy organizować mu czas w sposób dla niego atrakcyjny, ale i oczywiście: bezpieczny. Tak więc lęki przed krótką frajdą z zabawy z powodu zimna, mogą odejść w zapomnienie. Malucha w zupełności zadowoli 15 minut dreptania po śnieżku, dotykania go, zobaczenia z bliska. Będzie zachwycony, a to powinien być dla opiekunów, a także rodziców najlepszy prezent. Co więcej, eksperci zalecają wyjścia na dwór nawet w największe mrozy, w celu hartowania od najmłodszych lat organizmu dziecka. Wzmocnienie odporności poprzez zabawę? Brzmi świetnie, czyż nie?

Faktycznie, kwestia ubierania maluchów może trochę przerażać. Nie warto rezygnować jednak z nowego, wielkiego doświadczenia w życiu dziecka z powodu, z którym można sobie łatwo poradzić. Nie są zalecane wyjścia spontaniczne, gdy za oknem śnieg. Warto uprzedzić rodziców, że w konkretny dzień maluchy wyjdą na dwór – tym sposobem zarówno opiekunowie dzieci jak i wychowawcy w żłobku będą mogli przygotować się do tego – chociażby emocjonalnie.

Podsumowując: tak, warto wychodzić na śnieg z dziećmi w żłobku. Oczywiście, należy zachować przy tym zdrowy rozsądek i bezpieczeństwo. Nie patrzmy na taką “wycieczkę” pod względem tych kilku wad – spójrzmy na uśmiechnięte buźki dzieci i ich radosne piski. Pobudźmy bodziec zmysłu jakim jest wzrok i dotyk. Zachęćmy dziecko do dotknięcia paluszkiem białej, zimnej masy, która sypie się z nieba. I patrzmy na zegarek: 15 minut w zupełności wystarczy, by wypełnić szczęściem cały dzień malucha!

Nasz Facebook

O nas

Jesteśmy Placówką Kształcenia Ustawicznego Wpisaną do Rejestru UM. Działamy na rynku od stycznia 2009 roku. Szkolimy online, ale też stacjonarnie w całej Polsce. Specjalizujemy się w szkoleniach pedagogicznym, bo pedagogika to nasza pasja a nie przypadek!

Więcej wpisów

Rutyna w życiu dziecka. Korzyści

Rutyna w życiu dziecka. Korzyści

Rutyna kojarzy się w różnoraki sposób. Może być dla jednych bezpieczeństwem, a dla drugich nudą. Świat dorosłych różni sie jednak od świata dzieci. Okazuje się, że dzieci rutyny…potrzebują!

Jak muzyka wpływa na rozwój dzieci?

Jak muzyka wpływa na rozwój dzieci?

Muzyka towarzyszy nam na co dzień. Czy wiesz jednak, że prócz zabawy i dobrej rozrywki muzyka oznacza także rozwój? Sprawdź jak muzyka wpływa na rozwój maluchów…