Empatia a konflikty między dziećmi

Empatia, a konflikty między dziećmi

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Wydrukuj
Email

Czytanie tego wpisu zajmie Ci około 5 minut.

Dzieci mają w sobie naturalną ciekawość świata. Posiadają chęć do tego, by odkrywać to, co nieznane, by doświadczać, by przeżywać. To nic dziwnego – w końcu mali ludzie muszą nauczyć się funkcjonować w naszej rzeczywistości, muszą poznać ją samodzielnie. A do nauki i poznania jest naprawdę wiele! 

Pracując z dziećmi czy to w żłobku czy przedszkolu, na każdym kroku staramy się dbać o ich rozwój. Tego typu placówki niosą dzieciom wiele korzyści pod kątem rozwojowym. Zdecydowanie warto wspomnieć o znaczeniu jakie ma żłobek czy przedszkole dla rozwoju społeczno emocjonalnego dziecka. 

Empatia, a konflikty między dziećmi

Małe dzieci dopiero uczą się funkcjonować wśród innych. Zawsze kontakty z rówieśnikami powodują emocje, a to znów kolejna rzecz, której maluchy muszą się nauczyć – “emocje”. Umiejętność ich zidentyfikowania, rozpoznania, nazwania i co więcej, poradzenia sobie z nimi, nie należy do łatwych. Konflikty między dziećmi w żłobku czy przedszkolu to jak najbardziej naturalne zjawisko. Jest to część procesu rozwoju społeczno-emocjonalnego, z którą dzieci muszą się zmierzyć.

Konflikty między dziećmi są doświadczeniem, które możemy określić jako ważne dla dzieci. Dzięki tego typu sytuacjom, dzieci mają szansę na zdobycie istotnej umiejętności rozwiązywania problemów w grupie czy radzenia sobie z trudnymi emocjami. Dziecko poprzez takie doświadczenie uczy się w jaki sposób radzić sobie z sytuacjami stresowymi. Jest to kluczowe dla jego rozwoju społeczno-emocjonalnego.  

Prócz tego, by personel pedagogiczny żłobka czy przedszkola posiadał umiejętność radzenia sobie z konfliktami między dziećmi, ważne jest również, by uczył dzieci w jaki sposób rozwiązać je z empatią. Bowiem dzięki umiejętności empatycznego rozwiązywania konfliktów, dzieci słuchając uważnie innych, będą miały szansę na rozwijanie trwałych relacji społecznych i budowania pozytywnych interakcji z innymi.

Empatia. Czym jest?

Empatia to bardzo ważna umiejętność, która pozwala wczuć się w uczucia i przeżywane stany emocjonalne drugiej osoby. Stwierdza się, że dzięki empatii hamowane są zachowania agresywne, a osoby, które nie posiadają tejże zdolności nie są w stanie zaobserwować jak i zrozumieć stanów emocjonalnych innych. Pozostają więc ślepi na uczucia inne niż swoje własne. U dzieci empatia rozwija się stopniowo wraz z dojrzewaniem i doświadczaniem różnych sytuacji życiowych.

W miarę jak dziecko rośnie, jego zdolność do rozumienia i reagowania na emocje innych ludzi rozwija się, a także zdolność do szacunku i zrozumienia różnic między ludźmi.

Ucz rozwiązywać konflikty w sposób empatyczny

Konflikty między dziećmi mogą dotyczyć wielu rzeczy. Najczęściej związane są z zabawkami, chęcią władzy podczas zabawy, poczuciem zrozumienia. W jaki sposób my, jako dorośli, możemy uczyć dzieci, by rozwiązywać konflikty w sposób empatyczny?

Gry zespołowe polegają na współdziałaniu, dzięki czemu dzieci uczą się rozwiązywać empatycznie konflikty

Rozmowa o emocjach. Głośne mówienie o emocjach pomaga. Dziecko wtedy uczy się nazywać poszczególne emocje, wyrażać je. Dzięki rozmowie, którą można przeprowadzić na wiele sposobów – na przykład z pomocą książeczek – dziecko oswaja się z emocjami, dzięki czemu z czasem będzie łatwiej zrozumieć mu emocje, z którymi zmagają się inni.

Ucz mówić “ja”. Naucz dziecko głośno mówić “JA” w wyrażaniu swoich emocji i uczuć. Niech dziecko zamiast “Ty jesteś zły!” powie “Ja jestem smutny, kiedy robisz takie rzeczy”. Dzięki temu dziecko nauczy się wyrażać to co czuje, bez oskarżania innych, co ma wielki wpływ na jego rozwój społeczno-emocjonalny.

Empatia w grach. Empatię bardzo łatwo rozwija się w grach! Gry, które polegają na współpracy i współdziałaniu uczą rozwiązywać konflikty w pełen szacunku sposób. Zaangażuj dzieci w gry zespołowe czy wspólne układanie puzzli, tworzenie grupowej pracy plastycznej.

Bądź dobrym przykładem. Dzieci uczą się od dorosłych, stale ich obserwując. Bądź więc dobrym przykładem i pokaż w jaki sposób problemy można rozwiązać za pomocą empatii. Zachęcaj do naśladowania pozytywnych zachowań. 

Empatii można uczyć podczas gier, codziennych aktywności, a nawet możemy podejść do tego w sposób bardziej edukacyjny (np poprzez pokazanie empatii na przykładzie opowieści w książkach). Warto przetestować różne sposoby, pamiętając przy tym jednak, że nauka empatii to proces stopniowy. Wymaga czasu, cierpliwości, ale i systematyczności.

ZOBACZ TAKŻE:

📌 Kurs on-line na opiekuna w żłobku,
📌 Materiały edukacyjne do pracy z dziećmi,
📌 Kursy on-line dla opiekunów, rodziców i nauczycieli

Nasz Facebook

O nas

Jesteśmy Placówką Kształcenia Ustawicznego Wpisaną do Rejestru UM. Działamy na rynku od stycznia 2009 roku. Szkolimy online, ale też stacjonarnie w całej Polsce. Specjalizujemy się w szkoleniach pedagogicznym, bo pedagogika to nasza pasja a nie przypadek!

Więcej wpisów

Jak zorganizować wyjątkowe święto dnia matki w żłobku i przedszkolu?

Jak zorganizować wyjątkowe święto Dnia Matki w żłobku i przedszkolu?

Nadszedł maj, piękny miesiąc, który równocześnie jest miesiącem…mam! Właśnie w maju obchodzimy Dzień Matki: wyjątkowe święto, zarówno dla małych jak i dużych. To okazja, by wyrazić swoją wdzięczność i miłość. Świętowanie Dnia Matki ma ogromne znaczenie, szczególnie w żłobkach i przedszkolach, gdzie dzieci uczą się samodzielności, zdobywają wiedzę i nawiązują pierwsze relacje społeczne.

Ucz się teraz, zapłać później

Ucz się teraz, zapłać później!

Metoda odroczonych płatności to rozwiązanie, które pozwala na zrealizowanie szkolenia lub kursu bez konieczności ponoszenia kosztów na samym początku. Polega to na tym, że kupujesz szkolenie i przesuwasz po prostu termin zapłaty za nie. Jest to przydatne zwłaszcza wtedy, gdy zależy Ci na czasie – chcesz już rozpocząć edukację – a nie posiadasz w danym momencie wystarczającej ilości środków.

Szczegóły nowego kursu Gry i Zabawy integracyjne

Szczegóły nowego kursu: Gry i zabawy integracyjne

Kurs Gry i zabawy integracyjne dla dzieci w wieku przedszkolnym to szkolenie, które zostało stworzone z myślą o rozwijaniu ważnych umiejętności społecznych i emocjonalnych u dzieci. Celem kursu jest zapewnienie im wspaniałej zabawy i równocześnie pomoc w rozwijaniu umiejętności, takich jak współpraca, nawiązywanie kontaktów z rówieśnikami, empatia, kreatywność i rozwiązywanie problemów.