Jak pomóc dziecku rozwijać empatię?

Jak pomóc dziecku rozwijać empatię?

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Wydrukuj
Email

Empatia to bardzo ważna umiejętność, która pozwala wczuć się w uczucia i przeżywane stany emocjonalne drugiej osoby. Stwierdza się, że dzięki empatii hamowane są zachowania agresywne, a osoby, które nie posiadają tejże zdolności nie są w stanie zaobserwować jak i zrozumieć stanów emocjonalnych innych. Pozostają więc ślepi na uczucia inne niż swoje własne.


Jako rodzice oraz opiekunowie (nasz kurs na opiekuna w żłobku 280h znajdziesz TUTAJ) pragniemy, by wychować dzieci na ludzi empatycznych, przyjaznych – po prostu dobrych dla siebie oraz innych. Czy więc istnieją sposoby, by rozwijać w maluchach empatię?

Oczywiście, że tak!


Po pierwsze: rozmawiaj z dzieckiem o emocjach, które mogą mu towarzyszyć w danej chwili.

Gdy widzimy, że dziecko może lękać się czegoś powiedzmy: widzę, że jesteś trochę przestraszony. Masz rację, to może wydawać się straszne, ale nie martw się – będę obok Ciebie tak długo jak zechcesz.


Kolejnym ważnym elementem jest rozmowa o uczuciach innych.

Należy opowiadać dziecku o emocjach jakie przeżywają jego koledzy/koleżanki, by mogło zrozumieć, iż inni również przeżywają uczucia takie jak niepokój, smutek, radość. Na przykład: Kasia jest smutna dlatego, że zniszczyłeś jej kartkę. Proszę, podaj Kasi nową kartkę, by mogła narysować to na co ma ochotę. A może chciałbyś porysować razem z koleżanką?


Dobrze jest pokazywać dzieciom jak mogą okazywać innym swoją empatię.

Dobrym sposobem jest proponowanie zrobienia czegoś miłego. Na przykład: a może zaniesiemy Kubie misia, by mógł przytulić się do niego i poczuć się znów dobrze?


Oczywiście jednym z najlepszych sposobów są…książeczki.

To dzięki nim dziecko poznaje świat, zachowania innych, sytuacje, które dotąd wydawały się straszne czy dziwne. Aby rozwijać empatię polecamy głównie książeczki o uczuciach. Polecamy, między innymi: serię Uczucia Gucia, książeczkę Kolorowy Potwór, książeczkę Nie trzeba słów, książeczkę Uczucia.


W komunikatach jakie wysyłamy dziecku podkreślajmy słowo JA.

Szczególnie ważne jest to w przypadku gdy dziecko wyraża złość poprzez agresję. Powiedzmy wtedy: Ja nie lubię kiedy mnie bijesz. To mnie boli.


Możemy rozwijać zachowania empatyczne również poprzez zabawę.

Odgrywanie scenek z wykorzystaniem ulubionych zabawek świetnie się sprawdza. Pokażmy dziecku sytuację, w której miś mówi do zajączka, że nie chce być jego przyjacielem, że nie chce się z nim więcej bawić. Zapytajmy dziecka: jak zajączek może się czuć w tej sytuacji? Co powinien odpowiedzieć misiowi?


Pamiętajmy też, by dawać dzieciom odpowiedni przykład.

Wiemy już, że maluszki kopiują zachowania dorosłych. Jeśli będziemy tworzyć relacje pełne zrozumienia, akceptacji – dzieci zobaczą, że to możliwe i…dobre. Mówmy o uczuciach głośno i bez wstydu. Opowiadajmy jak ktoś może się czuć. Nie uciekajmy przed uczuciami negatywnymi, nie udawajmy przed dziećmi, że ich nie ma. Gniew, złość, niepokój – to emocje, które są częścią życia każdego z nas. Nie należy przed nimi uciekać, a zmierzyć się z nimi.


I najważniejsze: bądźmy cierpliwi.

To jedna z najważniejszych cech dobrego opiekuna (zobacz nasz kurs online na opiekuna w żłobku TUTAJ). Ćwiczenia, które zastosujemy na pewno wspomogą rozwój empatii jednak nie należy oczekiwać, by dziecko w wieku 3 lat wykazywało zachowania perfekcyjnie empatyczne. To wiek, w którym jeszcze przeważają słowa takie jak: mój, moje, ja. Należy o tym pamiętać i … robić swoje. Nawyki, których nauczymy maluszka na pewno przyniosą efekty w jego dalszym życiu.

  • artykuł został napisany na podstawie bloga zerotothree.org

Nie widziałeś jeszcze naszego konta na facebook i Instagram? Zobacz koniecznie teraz!

Chcesz spełnić swoje marzenie o byciu opiekunem w żłobku? Zobacz nasz KURS!

Nasz Facebook

O nas

Jesteśmy Placówką Kształcenia Ustawicznego Wpisaną do Rejestru UM. Działamy na rynku od stycznia 2009 roku. Szkolimy online, ale też stacjonarnie w całej Polsce. Specjalizujemy się w szkoleniach pedagogicznym, bo pedagogika to nasza pasja a nie przypadek!

Więcej wpisów

Jak zorganizować wyjątkowe święto dnia matki w żłobku i przedszkolu?

Jak zorganizować wyjątkowe święto Dnia Matki w żłobku i przedszkolu?

Nadszedł maj, piękny miesiąc, który równocześnie jest miesiącem…mam! Właśnie w maju obchodzimy Dzień Matki: wyjątkowe święto, zarówno dla małych jak i dużych. To okazja, by wyrazić swoją wdzięczność i miłość. Świętowanie Dnia Matki ma ogromne znaczenie, szczególnie w żłobkach i przedszkolach, gdzie dzieci uczą się samodzielności, zdobywają wiedzę i nawiązują pierwsze relacje społeczne.

Ucz się teraz, zapłać później

Ucz się teraz, zapłać później!

Metoda odroczonych płatności to rozwiązanie, które pozwala na zrealizowanie szkolenia lub kursu bez konieczności ponoszenia kosztów na samym początku. Polega to na tym, że kupujesz szkolenie i przesuwasz po prostu termin zapłaty za nie. Jest to przydatne zwłaszcza wtedy, gdy zależy Ci na czasie – chcesz już rozpocząć edukację – a nie posiadasz w danym momencie wystarczającej ilości środków.