Jak zadbać o kondycję głosu nauczyciela?

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Wydrukuj
Email

Nauczyciel czy opiekun musi mieć nie tylko odpowiednie podejście do dzieci, cierpliwość czy bogatą wyobraźnię. Przede wszystkim musi posiadać dobry, mocny głos. Nie od dziś wiadomo, że osoba pracująca z dziećmi w dużej mierze pracuje strunami głosowymi. Zatem bezsprzecznie należy o nie dbać: dobrze dbać! Jak więc to zrobić, by wszystko działało jak należy?

My podpowiadamy: przede wszystkim starać się nie przekrzykiwać innych! Nie tędy droga. Na ile to tylko możliwe, starajmy się hamować zbyt wielki hałas. Warto pokazać maluchom, że rozmowa czy zabawa w “normalnej” intonacji też jest fajna, a funkcjonowanie wśród krzyków nie zawsze niesie za sobą relaks.

Kolejną ważną kwestią jest dobre nawilżenie śluzówki. Ciągłe używanie głosu wysusza ją, powodując nieprzyjemne uczucie drapania i dyskomfort. Warto zawsze mieć pod ręką napój niegazowany, najlepiej wodę. Zaleca się częste picie, najlepiej po każdej dłuższej mowie.

Nie od dziś wiadomo, że zdrowie w życiu jest najważniejsze. Także, nauczyciele, opiekunowie: dbajmy o siebie! Tak samo jak troszczymy się o ciało, również powinniśmy mieć na uwadze drogi oddechowe. To ich stan często wpływa na naszą kondycję głosu. Przeziębienia czy infekcje takie jak ból gardła czy zapalenie zatok mogą negatywnie wpływać na formę naszych strun głosowych. Lepiej dmuchać na zimne!

Warto też po pracy poświęcić kilka minut na ćwiczenia oddechowe. Pomogą nam się nie tylko wyciszyć, ale także rozładować stres czy napięcie towarzyszące nam podczas wykonywania obowiązków, co może być zauważalne w sposobie w jaki mówimy.

Jeśli już o relaksie mowa: korzystajmy z dobrej pogody! Głębokie oddychanie na świeżym powietrzu, najlepiej przy wykonywaniu jakiejś aktywności fizycznej jest bardzo przydatne. Poprawiamy swoją kondycję co może przynieść jedynie pozytywne efekty. Ciągłe mówienie jest męczące i nietrudno o tak zwaną “zadyszkę”. Pracując więc nad formą, pracujemy równocześnie nad dobrym głosem!

No i przede wszystkim: dbajmy o odpowiednią ilość snu, który jest dobry niemal na wszystko! Regeneracja jest przecież jednym z ważniejszych procesów dbania o siebie!

Nasz Facebook

O nas

Jesteśmy Placówką Kształcenia Ustawicznego Wpisaną do Rejestru UM. Działamy na rynku od stycznia 2009 roku. Szkolimy online, ale też stacjonarnie w całej Polsce. Specjalizujemy się w szkoleniach pedagogicznym, bo pedagogika to nasza pasja a nie przypadek!

Więcej wpisów

Jak zorganizować wyjątkowe święto dnia matki w żłobku i przedszkolu?

Jak zorganizować wyjątkowe święto Dnia Matki w żłobku i przedszkolu?

Nadszedł maj, piękny miesiąc, który równocześnie jest miesiącem…mam! Właśnie w maju obchodzimy Dzień Matki: wyjątkowe święto, zarówno dla małych jak i dużych. To okazja, by wyrazić swoją wdzięczność i miłość. Świętowanie Dnia Matki ma ogromne znaczenie, szczególnie w żłobkach i przedszkolach, gdzie dzieci uczą się samodzielności, zdobywają wiedzę i nawiązują pierwsze relacje społeczne.

Ucz się teraz, zapłać później

Ucz się teraz, zapłać później!

Metoda odroczonych płatności to rozwiązanie, które pozwala na zrealizowanie szkolenia lub kursu bez konieczności ponoszenia kosztów na samym początku. Polega to na tym, że kupujesz szkolenie i przesuwasz po prostu termin zapłaty za nie. Jest to przydatne zwłaszcza wtedy, gdy zależy Ci na czasie – chcesz już rozpocząć edukację – a nie posiadasz w danym momencie wystarczającej ilości środków.

Szczegóły nowego kursu Gry i Zabawy integracyjne

Szczegóły nowego kursu: Gry i zabawy integracyjne

Kurs Gry i zabawy integracyjne dla dzieci w wieku przedszkolnym to szkolenie, które zostało stworzone z myślą o rozwijaniu ważnych umiejętności społecznych i emocjonalnych u dzieci. Celem kursu jest zapewnienie im wspaniałej zabawy i równocześnie pomoc w rozwijaniu umiejętności, takich jak współpraca, nawiązywanie kontaktów z rówieśnikami, empatia, kreatywność i rozwiązywanie problemów.