Żłobek to nadzwyczajna placówka. Przeznaczona dla maluchów do lat 3, ma za zadanie uczyć, rozwijać, zapewniać maksimum opieki i troski, a także bawić i pozwalać na kreatywne, produktywne spędzenie czasu. Obaliliśmy już mit, że to zwykła przechowywalnia dzieci. Wiemy, jakie efekty może przynieść jeśli chodzi o wychowanie młodego człowieka. Aby jednak wszystko funkcjonowało jak należy, by żłobek mógł realizować się na wszystkich pozytywnych płaszczyznach jakie nie raz opisywaliśmy, jego pracownicy muszą bez ustanku starać się, utrzymywać tempo, wykazywać się wyobraźnią. Istotą, dzięki której owa placówka cieszy się takim zainteresowaniem są dodatkowe zajęcia dla dzieci, wprowadzone w plan dnia zarówno malucha jak i opiekuna. Każdy o nich mówi i wie na pewno, że takowe powinne być organizowane. Jednak o jakie – konkretnie – chodzi? Które z nich warto lub wręcz należy wprowadzić do żłobkowej codzienności?
Wszystkie zajęcia dodatkowe, które uważamy za istotne, mają za zadanie rozwijać malucha na wielu płaszczyznach: umysłowej, fizycznej i społecznej. Każda z nich jest równie ważna i powinna być pobudzana i kształtowana przeróżnymi aktywnościami.
Przede wszystkim, zajęcia językowe, na których dzieci skupią się nie tylko na języku angielskim, ale także…polskim! Tak, to nie żart. Choć słówka angielskie poznawane poprzez zabawę są świetną opcją, uważamy, że postawienie na doszkalanie się w języku ojczystym również może być…fajne! Dzieci na takich zajęciach mogą poznać nowe, użyteczne słówka i zwroty, którymi z czasem zaczną się posługiwać. Wzbogaci to ich wypowiedź, sprawi, że znajomość słownictwa będzie bardzo dobra. Tak więc nauczanie języków: angielskiego i polskiego – oczywiście poprzez śmiech, kreatywność i wspaniałe spędzanie czasu.
Kolejnym ważnym elementem są przeróżne ćwiczenia, które wymagają aktywności fizycznej. Dzięki nim maluch poznaje swoje ciało i jego możliwości. Dziecko potrzebuje pewnej dawki ruchu do prawidłowego rozwoju, a także do tego, by być po prostu szczęśliwe. Niewykorzystane pokłady energii mogą dokuczać, tak więc: pozwólmy maluchowi się wyszaleć. Tutaj możliwości jest naprawdę wiele. Może być to gimnastyka z elementami artystycznymi, akrobatyka czy też taniec. Dzieci nie tylko będą w ruchu, ale także zaczną ćwiczyć swoją pamięć, ucząc się nowych ruchów czy układów. Odprężą się i zrelaksują poprzez ćwiczenia. Wpoimy im w sposób praktyczny zasadę: w zdrowym ciele zdrowy duch. To także świetna okazja do nauczenia się okazywania własnych emocji czy uczuć. Rozładowania napięcia i negatywnej energii.
Coraz częściej pojawiają się takie zajęcia jak rytmika. Na nich dzieci uczą się śpiewania, grania na instrumentach, wystukiwania rytmu. To zajęcia o charakterze artystycznym, które mają wzbudzić w dzieciach chęć rozwoju kulturalnego, pobudzenia wyobraźni czy po prostu poczucia rytmu. Są dobrą zabawą, podczas której dzieci ośmielają się używać – coraz bardziej świadomie – swojego głosu. Zaszczepiamy w nich także miłość do instrumentów, tak zwanej muzyki żywej.
Najstarsze chyba – zajęcia plastyczne – wciąż cieszą się dużą popularnością. W dzisiejszych czasach mamy wiele możliwości, tak więc ćwiczenia nie muszą ograniczać się do kartki papieru i kredek. Zachęcamy dzieci, by wykazały się własną inwencja twórczą, przelały na papier siebie, to, co dzieje się w ich wnętrzu. Kształtujemy motorykę małą, jednocześnie pchając delikatnie dziecko w coraz większą samodzielność. Na takich lekcjach możemy wykorzystać bardzo wiele przedmiotów codziennego użytku: wełnę, rolki papieru, różnego rodzaju masy ( polecamy tę z pianki do golenia!) a także żywe liście czy płatki kwiatów. Dzieci będą rozwijać swą kreatywność, tworząc coraz to piękniejsze prace.
Dobrą opcją są również zajęcia teatralne dla maluchów. Głównie to wielka zabawa, a przedstawienia grają rolę drugorzędną: jednak to nic! Liczy się efekt końcowy, czyli zadowolone, uśmiechnięte od ucha do ucha buzie. Zajęcia te mają uczyć nowych słów i poprawnego wymawiania całych zdań. Mają pokazać na czym polega teatr i odgrywanie ról. Przebieranie się w bajkowe stroje, dobra muzyka i taniec – to dodatek, który skradnie serca maluchów.
Żłobki oferują także zajęcia logopedyczne, ze specjalistą. To ważne, by już od wczesnych lat życia dziecka stawiać na poprawną wymowę i kształtowanie umiejętności komunikacyjnych. Dzieci zazwyczaj bardzo lubią te ćwiczenia. Tutaj także kreatywność odgrywa rolę najważniejszą. Dmuchanie w kolorowe słomki, śmieszne ruchy językiem – to tylko nieliczne elementy, które sprawiają, że dzieci chętnie uczęszczają na zajęcia wspomagające.
Coraz częściej w żłobkach wprowadza się także zajęcia z różnego rodzaju terapii i metod aktywizujących, rozwijających. Najpopularniejsze z nich to Metoda Marii Montessori (opisana we wcześniejszym artykule), Metoda Integracji Sensorycznej, Metoda Dobrego Startu czy Metoda Ruchu Rozwijającego W. Sherborne. To oferty zajęć wspomagających, które również mają na celu rozwój. Prowadzone są przez wykwalifikowanych specjalistów i terapeutów.
Jak widzimy, zajęć dodatkowych jest naprawdę wiele. Dobrze jest zdecydować się na takie, co do których mamy pewność, że będą dobrze, z sercem poprowadzone. Tylko w ten sposób pozwolą nam na uzyskanie oczekiwanych efektów. Nie bójmy się eksperymentować: zróbmy coś dla maluchów. Boisz się czy teatrzyk będzie dobrym rozwiązaniem? Sprawdź! Może akurat to będzie strzał w dziesiątkę, a dzieci pokochają go bezwarunkowo?