Problem płaczliwości u dzieci

Problem płaczliwości u dzieci

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest
Share on print
Wydrukuj
Share on email
Email

Wiele razy wspominaliśmy o ilości emocji, z jaką musi zmagać się małe dziecko. To dla niego tym bardziej trudne, ponieważ nie rozumie ono jeszcze tego co dzieje się w jego głowie, organizmie, nie potrafi tego odpowiednio zidentyfikować. 

Mały człowiek próbuje poradzić sobie z dotykającymi go uczuciami w różnoraki sposób. Jako rodzice i opiekunowie (zobacz nasz KURS online na opiekuna w żłobku TUTAJ) znamy przeróżne zachowania dzieci, w tym też płaczliwość

Czym jest tak naprawdę płaczliwość?

Czy faktycznie powinniśmy traktować ją jako problem?

Należy uświadomić sobie, iż poprzez płacz dziecko (głównie do 3 roku życia) radzi sobie ze swoimi przeżyciami. Płaczliwość jak najbardziej może być uznawana za jeden ze sposobów rozładowywania nagromadzonego napięcia. 

Jak sobie więc z nią radzić? I czy w ogóle?

Na pewno nie powinniśmy karać malucha za częste łkanie. To najgorsze co moglibyśmy zrobić! 

Pierwszym ważnym elementem jest uświadomienie sobie dlaczego dziecko płacze. Płacz to sygnał, który mały człowiek wysyła do nas. Najczęściej oznacza potrzebę okazania większej troski. Bez względu na to jak wiele czasu poświęca się maluchowi, jego łkanie zazwyczaj oznacza, że potrzebuje jeszcze większej ilości czułości, akceptacji, zrozumienia.

Należy zrobić wszystko, by płaczliwości zapobiegać. Najlepszym sposobem jest wypełnienie czasu dziecka twórczą aktywnością. Może być to wspólne lepienie z plasteliny, wyklejanie obrazków, budowanie z klocków. Każda czynność, która jest w stanie zaciekawić dziecko może przyczynić się do stopniowego ograniczania częstego płaczu. 

Być może dziecko potrzebuje czuć obok siebie towarzysza wspólnych aktywności. Powinniśmy – w miarę możliwości – poświęcić więcej czasu dziecku płaczliwemu. Być obok podczas rysowania, zachęcić dobrym słowem, pogłaskać po głowie. Dać znak, że jesteśmy blisko.

Powinniśmy też starannie obserwować malucha. Może popłakiwanie podczas zabawy jest sygnałem, że dziecko potrzebuje odpoczynku? 

Przede wszystkim ważna jest nasza postawa – jako rodziców i opiekunów. Zobacz nasz kurs na opiekuna w żłobku TUTAJ.

Płaczliwe dzieci potrzebują głównie cierpliwości otoczenia. Zniecierpliwienie i tłumiona złość przyczyni się tylko do pogłębiania niepożądanych zachowań,

Choć nie zniwelujemy całkowicie płaczliwości, możemy przyczynić się do jej ograniczenia. Oczywiście – wymaga to wiele pracy i czasu – jednak zdecydowanie warto. W końcu naszym głównym celem jest sprawienie, by dziecko czuło się swobodnie, szczęśliwie, dobrze. By nauczyło się skutecznego radzenia sobie ze wzmożonym napięciem. Powodzenia!

  • na podstawie książki Rozwój Psychiczny Dziecka – Frances L. Ilg, Luise Bates Ames, Sidney M. Baker

Nie widziałeś jeszcze naszego konta na facebook i Instagram? Zobacz koniecznie teraz!

Chcesz spełnić swoje marzenie o byciu opiekunem w żłobku? Zobacz nasz KURS!


Nasz Facebook

O nas

Jesteśmy Placówką Kształcenia Ustawicznego Wpisaną do Rejestru UM. Działamy na rynku od stycznia 2009 roku. Szkolimy online, ale też stacjonarnie w całej Polsce. Specjalizujemy się w szkoleniach pedagogicznym, bo pedagogika to nasza pasja a nie przypadek!

Więcej wpisów

karty pracy dla najmłodszych dzieci

Karty pracy dla najmłodszych

Wspomaganie prawidłowego rozwoju dzieci już od najmłodszych lat, jest bardzo ważne. Jako rodzice, nauczyciele, opiekunowie (zobacz nasz kurs na opiekuna w żłobku