Problem płaczliwości u dzieci

Problem płaczliwości u dzieci

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Wydrukuj
Email

Wiele razy wspominaliśmy o ilości emocji, z jaką musi zmagać się małe dziecko. To dla niego tym bardziej trudne, ponieważ nie rozumie ono jeszcze tego co dzieje się w jego głowie, organizmie, nie potrafi tego odpowiednio zidentyfikować. 

Mały człowiek próbuje poradzić sobie z dotykającymi go uczuciami w różnoraki sposób. Jako rodzice i opiekunowie (zobacz nasz KURS online na opiekuna w żłobku TUTAJ) znamy przeróżne zachowania dzieci, w tym też płaczliwość

Czym jest tak naprawdę płaczliwość?

Czy faktycznie powinniśmy traktować ją jako problem?

Należy uświadomić sobie, iż poprzez płacz dziecko (głównie do 3 roku życia) radzi sobie ze swoimi przeżyciami. Płaczliwość jak najbardziej może być uznawana za jeden ze sposobów rozładowywania nagromadzonego napięcia. 

Jak sobie więc z nią radzić? I czy w ogóle?

Na pewno nie powinniśmy karać malucha za częste łkanie. To najgorsze co moglibyśmy zrobić! 

Pierwszym ważnym elementem jest uświadomienie sobie dlaczego dziecko płacze. Płacz to sygnał, który mały człowiek wysyła do nas. Najczęściej oznacza potrzebę okazania większej troski. Bez względu na to jak wiele czasu poświęca się maluchowi, jego łkanie zazwyczaj oznacza, że potrzebuje jeszcze większej ilości czułości, akceptacji, zrozumienia.

Należy zrobić wszystko, by płaczliwości zapobiegać. Najlepszym sposobem jest wypełnienie czasu dziecka twórczą aktywnością. Może być to wspólne lepienie z plasteliny, wyklejanie obrazków, budowanie z klocków. Każda czynność, która jest w stanie zaciekawić dziecko może przyczynić się do stopniowego ograniczania częstego płaczu. 

Być może dziecko potrzebuje czuć obok siebie towarzysza wspólnych aktywności. Powinniśmy – w miarę możliwości – poświęcić więcej czasu dziecku płaczliwemu. Być obok podczas rysowania, zachęcić dobrym słowem, pogłaskać po głowie. Dać znak, że jesteśmy blisko.

Powinniśmy też starannie obserwować malucha. Może popłakiwanie podczas zabawy jest sygnałem, że dziecko potrzebuje odpoczynku? 

Przede wszystkim ważna jest nasza postawa – jako rodziców i opiekunów. Zobacz nasz kurs na opiekuna w żłobku TUTAJ.

Płaczliwe dzieci potrzebują głównie cierpliwości otoczenia. Zniecierpliwienie i tłumiona złość przyczyni się tylko do pogłębiania niepożądanych zachowań,

Choć nie zniwelujemy całkowicie płaczliwości, możemy przyczynić się do jej ograniczenia. Oczywiście – wymaga to wiele pracy i czasu – jednak zdecydowanie warto. W końcu naszym głównym celem jest sprawienie, by dziecko czuło się swobodnie, szczęśliwie, dobrze. By nauczyło się skutecznego radzenia sobie ze wzmożonym napięciem. Powodzenia!

  • na podstawie książki Rozwój Psychiczny Dziecka – Frances L. Ilg, Luise Bates Ames, Sidney M. Baker

Nie widziałeś jeszcze naszego konta na facebook i Instagram? Zobacz koniecznie teraz!

Chcesz spełnić swoje marzenie o byciu opiekunem w żłobku? Zobacz nasz KURS!


Nasz Facebook

O nas

Jesteśmy Placówką Kształcenia Ustawicznego Wpisaną do Rejestru UM. Działamy na rynku od stycznia 2009 roku. Szkolimy online, ale też stacjonarnie w całej Polsce. Specjalizujemy się w szkoleniach pedagogicznym, bo pedagogika to nasza pasja a nie przypadek!

Więcej wpisów

Jak zorganizować wyjątkowe święto dnia matki w żłobku i przedszkolu?

Jak zorganizować wyjątkowe święto Dnia Matki w żłobku i przedszkolu?

Nadszedł maj, piękny miesiąc, który równocześnie jest miesiącem…mam! Właśnie w maju obchodzimy Dzień Matki: wyjątkowe święto, zarówno dla małych jak i dużych. To okazja, by wyrazić swoją wdzięczność i miłość. Świętowanie Dnia Matki ma ogromne znaczenie, szczególnie w żłobkach i przedszkolach, gdzie dzieci uczą się samodzielności, zdobywają wiedzę i nawiązują pierwsze relacje społeczne.

Ucz się teraz, zapłać później

Ucz się teraz, zapłać później!

Metoda odroczonych płatności to rozwiązanie, które pozwala na zrealizowanie szkolenia lub kursu bez konieczności ponoszenia kosztów na samym początku. Polega to na tym, że kupujesz szkolenie i przesuwasz po prostu termin zapłaty za nie. Jest to przydatne zwłaszcza wtedy, gdy zależy Ci na czasie – chcesz już rozpocząć edukację – a nie posiadasz w danym momencie wystarczającej ilości środków.