Sprawdzone metody nauki czytania

Sprawdzone metody nauki czytania

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Wydrukuj
Email

Czytanie to jedna z lepszych rozrywek do jakich mamy dostęp. Czytanie pobudza wyobraźnię, poszerza horyzonty, bawi, ale i uczy. Jest to jedna z umiejętności, jaką chcielibyśmy rozwinąć u dzieci. Rodzice, nauczyciele, opiekunowie (zobacz nasz kurs na opiekuna w żłobku TUTAJ), często zastanawiają się, jaki moment jest idealny do tego, by rozpocząć z dzieckiem naukę czytania. Jaką metodę zastosować, by nie zniechęcić dziecka, by pokazać  mu, że czytanie może sprawiać wielką frajdę?
W dzisiejszym artykule na blogu przedstawimy wam kilka metod nauki czytania, jakie możecie wykorzystać podczas przekazywania dzieciom tej umiejętności. Do każdej z opisanych metod proponujemy skorzystanie z naszych pomocy czy kursów, inspirowanych daną metodą. 

METODA CZYTANIA GLOBALNEGO GLENNA DOMANA

Metoda Globalnego Czytania jest dosyć popularna i chętnie stosowana przez rodziców czy pedagogów. Tą metodę można stosować już bardzo wcześnie gdyż nawet u niemowląt. Sam autor określał ją jako “zabawę w czytanie” co wydaje się atrakcyjne zwłaszcza jeśli chodzi o naukę czytania z małymi dziećmi.
Podczas tej metody pokazujemy dziecku białe karty, z wypisanymi czerwoną czcionką wyrazami. Zaczynamy stopniowo od prostych rzeczowników, przechodząc kolejno do fraz i całych zdań.
Zainspirowani tą metodą stworzyliśmy specjalny e-book, który znajdziecie w pakiecie kreatywny opiekun – opis pakietu znajdziecie TUTAJ.

Pakiet kreatywny opiekun to wielka okazja, z której warto skorzystać. W jego skład wchodzi 9 pomocy edukacyjnych, w tym aż 50 wideo. Jedną z pomocy jest oczywiście e-book, opisujący metodę globalnego czytania.  Co znajdziecie w tym e-booku? Przede wszystkim informację o autorze Globalnego Czytania, charakterystykę metody, korzyści jakie płyną z jej stosowania, instrukcję na temat tworzenia własnych kart do Metody Globalnego Czytania. Dzięki temu e-bookowi zdobędziecie niezbędną wiedzę na temat nauki czytania przeznaczonej dla najmłodszych oraz nauczycie się jak tworzyć karty, które wykorzystacie do pracy metodą Domana.

METODA SYLABOWA

Metoda sylabowa to jedna z najpopularniejszych metod stosowanych podczas nauki czytania. Znana jest także jako metoda krakowska. Jest to bardzo skuteczna metoda, stosowana przez wielu terapeutów. Oczywiście zakłada czytanie sylabami, uczy odczytywać sylaby, a nie pojedyncze spółgłoski. Zaczynamy od nauki samogłosek, następnie przechodzimy do sekwencji głosek (zestawiamy ze sobą samogłoski), by później przejść do czytania sylab dźwiękonaśladowczych, otwartych, pseudowyrazów, prawdziwych wyrazów, sylab zamkniętych, a w ostateczności prostych zdań.
Ważne jest, by pokazywać dziecku poszczególne sylaby, a także czytać głoski dokładnie tak jak brzmią. Do nauki czytania metodą sylabową warto skorzystać z różnych pomocy: kart pracy z ćwiczeniami, tabliczek z literkami i sylabami oraz ilustracjami. Na naszej stronie z pomocami TUTAJ znajdziecie wyjątkowy pakiet, który pomoże wam w nauce czytania metodą krakowską.

Pakiet nosi nazwę. Od literki do słowa. Są to klamerkowe pomoce, które dzieci uwielbiają! To pakiet idealny do utrwalenia i rozwijania nauki czytania. Znajdziecie w nim ćwiczenia takie jak: LITERY – zadaniem dziecka jest zaznaczyć od jakiej literki zaczyna się dane słowo na obrazku, SYLABY – zadaniem dziecka jest zaznaczyć od jakiej sylaby zaczyna się słowo na obrazku, SŁOWO – zadaniem dziecka jest zaznaczyć słowo, które znajduje się na obrazku.

METODA MONTESSORI

Kolejną znaną i lubianą, a co więcej skuteczną metodą nauki czytania jest metoda Montessori. Ważne jest, byśmy wychwycili u dziecka fazę wrażliwą na litery – i podążyli za jego naturalnymi zainteresowaniami. Rozpoczynamy od oswojenia dziecka z literami, poprzez przeróżne zabawy i gry. Możemy użyć szablonów do wyklejania plasteliną czy kuleczkami z krepiną, magnesów w kształcie sylab czy układanek. W metodzie Montessori stosuje się także szorstki alfabet. Wybieramy trzy litery, które poznało już dziecko, po czym bierzemy tabliczkę z szorstką literą ( zakupioną czy zrobioną samodzielnie, na przykład wyklejoną delikatnym papierem ściernym – dobranym tak, by zachować wszelkie standardy bezpieczeństwa), i wodzimy po danej literze dwoma palcami – wskazującym i środkowym. Wypowiadamy na głos literę i prosimy o to dziecko. W metodzie Montessori pierwsze próby pisania literki rozpoczynamy na piasku czy mące bądź kaszy wysypanej na tacę. W metodzie tej używa się także ruchomego alfabetu do budowania wyrazów.
Na naszej stronie z pomocami TUTAJ znajdziecie specjalny zestaw do nauki pisania i czytania inspirowany Montessori. W zestawie znajdują się karty PDF do samodzielnego wydruku:

  • szorstki alfabet
  • ruchomy alfabet
  • obrazki i napisy do poziomów: różowy, niebieski, zielony

Jeśli nie wiecie jak skorzystać z pakietu krok po kroku, jeśli nie wiecie w jaki sposób poprowadzić naukę czytania sposobem Montessori, możecie skorzystać z naszego kursu online, który znajdziecie TUTAJ. Jest to kurs prowadzony przez wieloletniego praktyka i pedagoga, a przede wszystkim: mamę. Na kursie krok po kroku opisywane są etapy nauki czytania i pisania Montessori, a także zaprezentowane przykłady praktyczne. W cenie kursu otrzymuje się wyżej wspomniany zestaw, także od razu można wykorzystać zdobyte informacje i umiejętności w praktyce. Nauka metodą Montessori jest bardzo skuteczna i bezstresowa; jest zgodna z naturą dziecka.

Naukę czytania można poprowadzić w ciekawy, kreatywny i pełen zabawy sposób. Ważne, byśmy nie wywierali na dziecku presji i stresu. Podążajmy za zainteresowaniami dziecka, za jego naturą, a wtedy na pewno zdobywanie nowych umiejętności będzie dla niego przyjemnością. Wyżej wspomniane przez nas metody są powszechnie znane, stosowane i lubiane przez pedagogów, terapeutów, rodziców. Warto zdecydować się na którąś z nich i stosować ją w codziennej pracy z dzieckiem. Pokażmy maluchom, że nauka może być zabawą, a same będą rwały się poszerzania swoich umiejętności!

Nie widziałeś jeszcze naszego konta na facebook Instagram? Zobacz koniecznie teraz!

Nasz Facebook

O nas

Jesteśmy Placówką Kształcenia Ustawicznego Wpisaną do Rejestru UM. Działamy na rynku od stycznia 2009 roku. Szkolimy online, ale też stacjonarnie w całej Polsce. Specjalizujemy się w szkoleniach pedagogicznym, bo pedagogika to nasza pasja a nie przypadek!

Więcej wpisów

Jak zorganizować wyjątkowe święto dnia matki w żłobku i przedszkolu?

Jak zorganizować wyjątkowe święto Dnia Matki w żłobku i przedszkolu?

Nadszedł maj, piękny miesiąc, który równocześnie jest miesiącem…mam! Właśnie w maju obchodzimy Dzień Matki: wyjątkowe święto, zarówno dla małych jak i dużych. To okazja, by wyrazić swoją wdzięczność i miłość. Świętowanie Dnia Matki ma ogromne znaczenie, szczególnie w żłobkach i przedszkolach, gdzie dzieci uczą się samodzielności, zdobywają wiedzę i nawiązują pierwsze relacje społeczne.

Ucz się teraz, zapłać później

Ucz się teraz, zapłać później!

Metoda odroczonych płatności to rozwiązanie, które pozwala na zrealizowanie szkolenia lub kursu bez konieczności ponoszenia kosztów na samym początku. Polega to na tym, że kupujesz szkolenie i przesuwasz po prostu termin zapłaty za nie. Jest to przydatne zwłaszcza wtedy, gdy zależy Ci na czasie – chcesz już rozpocząć edukację – a nie posiadasz w danym momencie wystarczającej ilości środków.