Walentynki w żłobku?

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest
Share on print
Wydrukuj
Share on email
Email

14 lutego to data, którą zna chyba każdy człowiek. Dzień miłości i życzliwości. Pora, która nawet podczas największego mrozu rozgrzewa nasze serca do czerwoności. To data, która ma w sobie zdecydowanie coś z magii. Wszyscy biegają podekscytowani, wyszukując najlepsze, przesycone słodkością gadżety, wybierają urocze kartki, uśmiechając się od samego rana. To zdecydowanie czas, w którym chcemy podzielić się z drugim człowiekiem dobrym słowem. A co z maluchami? Najmniejszymi członkami społeczeństwa?

Oczywiście ich również dotyczą Walentynki. Warto dzieciom pokazywać święta tradycyjne już od najmłodszych lat, uczyć ich różnorodności każdego z wydarzeń, które będą im towarzyszyć do końca życia. To świetne wprowadzenie do życia społecznego, a co więcej: możliwość zdobycia nowych doświadczeń, przeżyć i umiejętności.

Za obchodzenie świąt, w tym wypadku Walentynek odpowiedzialni są nie tylko rodzice, ale i przede wszystkim opiekunowie żłobków, do których maluchy uczęszczają. To w tym miejscu występuje nauczanie połączone z wychowaniem, dlatego uczestniczenie w przeróżnych społecznych wydarzeniach jest czymś interesującym, to możliwość do wykazania się: zarówno dziecka jak i wychowawcy.

Ktoś zapyta: ale jak zorganizować tak osobliwe święto w żłobku, wśród małych dzieci?

Chcieć to móc. Tak naprawdę nie takie Walentynki straszne jak je malują. Dzieciom nie potrzeba zbyt wiele do szczęścia. Jakakolwiek inicjatywa jest na plus – i to właśnie kochamy w tej pracy.

Pomysłów i inspiracji można znaleźć całe mnóstwo: zarówno w przeróżnych artykułach jak i życiu dookoła nas. Na pewno należy zacząć od zajęć tematycznych, które wprowadzą dzieci w temat święta, by wiedziały, o co chodzi. Przydatne będą kolorowe obrazki, wymyślona historyjka, kreatywna rozmowa na wesoło. Przygotowujemy stopniowo maluchy do tego dnia, ucząc je także przesyconych miłością piosenek, przeznaczonych właśnie dla nich, najlepiej połączonych z tańcem i ruchem.

Gdy nadejdzie wielki dzień, najlepiej by wszystkie dzieciaki przyszły ubrane na czerwono. W tej kwestii wystarczy poinformować rodziców o organizowanym w żłobku święcie i wymogu ubraniowym.

Czerwony to kolor miłości, a już samo to, że wszystkie dzieci są ubrane tak samo wzbudzi wielki zachwyt i podekscytowanie. Oczywiście, należy pochwalić dzieci za to, że tak pięknie się ubrały, powiedzieć, że wyglądają super. To wpłynie pozytywnie na ich nastawienie do dalszej pracy w tym dniu.

Później dobrze byłoby przystroić salę. Maluchy ucieszą się, że mogą pomóc, poczują się ważni i potrzebni. Przygotowujemy wycięte z kolorowego papieru serduszka, balony, serpentyny i cokolwiek innego przyjdzie nam na myśl. Dekorujemy salę przy miłej muzyce i po prostu: cieszymy się czasem spędzanym we wspólnym gronie.

Po tej aktywności i po tańcach, których uczyliśmy się w poprzednie dni przyszedł czas na zrobienie pracy plastycznej. Oczywiście, będzie to walentynka. Zachęcamy dzieci, by zrobiły kartkę dla swoich rodziców, a może babci i dziadka czy też rodzeństwa.

Pod koniec zajęć można narysować maluchom wielkie, czerwone serce na rączce, a co odważniejszym na policzku. W końcu to dzień miłości!

Warto też, byśmy sami przygotowali dla nich jakiś prezent.  Coś od nas.

Jak widzimy, Walentynki w żłobku można spędzić w ciekawy sposób, w atmosferze przyjaźni i harmonii.

Pod koniec dnia, jedyne co ma znaczenie to szeroki uśmiech na buźce malucha. I tą zasadą się kierujmy. Radosnych Walentynek!

Nasz Facebook

O nas

Jesteśmy Placówką Kształcenia Ustawicznego Wpisaną do Rejestru UM. Działamy na rynku od stycznia 2009 roku. Szkolimy online, ale też stacjonarnie w całej Polsce. Specjalizujemy się w szkoleniach pedagogicznym, bo pedagogika to nasza pasja a nie przypadek!

Więcej wpisów

eksperymentowanie oznacza zabawę

Eksperymentowanie oznacza zabawę!

Dzieci mają w sobie naturalną ciekawość otaczającą rzeczywistością i uwielbiają poznawać świat. I to właśnie powinniśmy im ułatwić: jako rodzice, nauczyciele, opiekunowie

Co do pobrania za darmo?

Co do pobrania za darmo?

Pomoce dydaktyczne są bardzo przydatne w pracy zarówno nauczycieli jak i opiekunów w żłobkach i klubach malucha (zobacz nasz kurs na opiekuna