Choć sytuacja na świecie nadal jest niesamowicie trudna – my nie zwalniamy tempa. Oczywiście #zostajemywdomu, a i Was gorąco do tego namawiamy – w końcu zdrowie jest najważniejsze!
Zapewne większość z Was w tym czasie pracuje w domu. Być może niektórzy są w trakcie realizowania naszego kursu na opiekuna w żłobku on-line (więcej o kursie TUTAJ). Jeśli zapisaliście się na nasz kurs, przez 24 miesiące macie dostęp do naszego autorskiego projektu będącego kopalnią inspiracji…Akademii Opiekuna. Więcej na temat projektu znajdziecie TUTAJ, a tymczasem my przychodzimy do Was z cudowną nowiną.
Niedawno w Akademii ukazały się nowe, wiosenne scenariusze, które mogą Was zainspirować do tworzenia ciekawych zajęć. Choć aktualnie placówki są zamknięte, gorąco wierzymy, że już niedługo wszystko wróci do normy, a wtedy będziecie mogli skorzystać z naszych pomysłów!
Przeczytajcie już dziś co proponujemy Wam w marcu!
Być może wykorzystacie jedną z zabaw z Waszymi maluchami w domu?
Poniżej opisujemy co znajdziecie w nowych scenariuszach. Pamiętajcie: pełne wersje dostępne są w Akademii Opiekuna, a więc kto ma dostęp…logujcie się!
„W wiejskiej zagrodzie”
To temat pierwszej propozycji przeprowadzenia zajęć. Podczas nich dzieci poznają zwierzęta wiejskie oraz to, jak wygląda życie wiejskie na co dzień.
Oczywiście zaczynamy ciekawą zabawą na powitanie – w kole. Mnóstwo w niej dawki ruchu, której zazna każdy z maluszków.
Następnie przechodzimy do zajęć edukacyjnych pod tytułem “Kto mieszka na wsi?”. Dzięki nim maluchy utrwalą sobie nazwy zwierząt oraz potrenują przyporządkowywanie konkretnych gatunków wiejskich zwierząt do odpowiedniej zagrody. To ćwiczenie rozwija koncentrację!
W tym scenariuszu znajdziecie także zabawę dźwiękonaśladowczą. Dzieci słuchając odgłosów wiejskich zwierząt będą zgadywały, o którego zwierzaka może chodzić. Odgłosy z wiejskiego podwórka są dla maluchów niezłą frajdą!
Aby zapewnić najmłodszym odpowiednią dawkę ruchu codziennego, przygotowaliśmy także ciekawą zabawę ruchową. Nosi nazwę…”Świnki tarzają się w błotku”. Jesteście ciekawi co to takiego? Zdradzimy Wam, że wiele w tej zabawie biegania oraz muzyki!
Prócz tego w scenariuszu przewidzieliśmy dwie kolejne atrakcyjne zabawy dźwiękonaśladowcze oraz…uwielbiane przez dzieci ćwiczenia manualne. Zdradzimy Wam, że ćwiczenia te przewidują wykorzystanie ziaren i miseczek. Będzie ciekawie!
Proponujemy także wspaniałą pracę plastyczną, utrzymaną w klimacie Świąt Wielkanocnych. Zdradzamy, że do jej wykonania dzieci muszą pomalować farbą całą dłoń…a już samo to sprawi im niezłą frajdę!
„Zwierzęta w Afryce”
To kolejny scenariusz zajęć, a więc nadal pozostajemy przy zwierzątkach. Zabawa na powitanie jest bogata w ruch. Dzieci wcielą się w prawdziwych podróżników!
Będą musiały zainscenizować pakowanie plecaka, zakładanie go, obserwację zwierząt z lornetki, marsz, nasłuchiwanie, a także głaskanie brzuszków. Duże ilości śmiechu gwarantowane!
Następnie podczas realizacji tego tematu proponujemy Wam zapoznanie maluchów z cudownym wierszem B. Szelągowskiej pod tytułem Zwierzęta w Afryce. Nie będzie miejsca na nudę – to będzie słuchanie wiersza wraz z pokazywaniem! A to zdecydowanie umili odbiór sztuki najmłodszym.
Zabawa ruchowa choć nosząca groźny tytuł Długi Wąż, tak naprawdę jest bogata w radość i same pozytywne uczucia! Myślimy, że dzieciom na pewno się spodoba!
Przygotowaliśmy dla Was coś ruchowo naśladowczego…o nazwie Afrykańskie Zwierzęta. Tutaj konieczne będzie wykorzystanie przez nauczyciela instrumentu, a dzieci wcielą się w przeróżne zwierzaki!
Pozostając w klimacie Długiego Węża, o którym wspomnieliśmy wyżej…mamy także pomysł na zabawę z wykorzystaniem słomek. Czy domyślacie się już co to takiego? W Akademii Opiekuna czekają na Was również ilustracje!
W tym scenariuszu znajdziecie także pasującą do tematu piosenkę o lwie, którą możecie jak najbardziej wykorzystać pozostając w afrykańskim klimacie. Jednak to nie wszystko. Na zakończenie częstujemy Was pomysłem na zabawę orientacyjno porządkową, w której to dzieci zgodnie z muzyką – raz będą wspinać się wysoko na paluszkach, raz zaś kucać.
I na koniec oczywiście kreatywna praca plastyczna, która da możliwość do tego, by puścić wodze fantazji.
„Ruch to zdrowie, każdy Ci to powie”
No właśnie! Przed nami trzeci scenariusz. Zabawa na powitanie jak zwykle bogata jest w ruch i nastawiona na wzajemną integrację. Dzieci miło się przywitają, a przy okazji rozruszają rączki i paluszki.
Następnie, po przeprowadzonej krótko rozmowie na temat aktywności ruchowej, proponujemy zabawę dydaktyczną, w której to dzieci mają za zadanie nazwać przedstawione na obrazkach czynności
Zabawa ruchowa, którą proponujemy w tym scenariuszu nosi nazwę “Jedziemy na wycieczkę”. Zdradzimy Wam tyle, że związana jest ona z jazdą na rowerze! Dużo w niej ruchu i czynności związanych, między innymi z pompowaniem kół roweru, zmiany koła czy dzwonienia dzwonkiem. Będzie ciekawie!
Mamy także dla Was przygotowane aż trzy różne zabawy muzyczne z wykorzystaniem woreczków – dzieci przecież je uwielbiają!
Kolejna zabawa ruchowa w tym scenariuszu…”Podskocz wysoko”. Oj, to będzie się maluchom podobało! Przecież one uwielbiają skakać. Wysoooko skakać!
W scenariuszu dotyczącym ruchu znajdziecie także powtarzanie części ciała przy muzyce oraz zabawę ruchową – również przy muzyce. Jedno jest pewne – te zajęcia będą bardzo aktywne!
„Tęczowa Wiosna”
To kolejny, iście wiosenny scenariusz. Idealny na kwiecień! Na początek urocza zabawa powitalna, która wprawi wszystkich w wesołe nastroje. Następnie…ścieżka sensoryczna. Tak, dokładnie – ścieżka wyłożona kolorowym ryżem, piórkami, kolorowymi gąbkami. To będzie istne szaleństwo…po prostu żłobkowy raj!
Gdy wprowadzimy już dzieci w świat kolorów wiosennych, proponujemy Wam puszczenie bądź przeczytanie wiersza I.R. Salach pod tytułem “Tęcza”.
Po nim, podczas krótkiej rozmowy, dzieci utrwalą sobie kolory oraz dowiedzą się czym tak naprawdę jest i jak powstaje tęcza. To będzie dla nich z pewnością ciekawe odkrycie.
Następnie trochę zabawy. Proponujemy tutaj wykorzystanie chusty animacyjnej, a także zabawę ruchową pod tytułem nawiązującym do tematu zajęć “W kolorze tęczy”.
A może by tak stworzyć własną tęczę? Mamy dla Was ekscytującą propozycję wykonania eksperymentu … Tęcza z cukierków Skittles. To będzie coś niesamowitego – zarówno dla dzieci jak i nauczycieli. Gwarantujemy Wam!
Następnie, w scenariuszu o Tęczowej Wiośnie znajdziecie kolejne propozycje zabaw z wykorzystaniem chusty animacyjnej oraz ciekawą zabawę ruchową wiążącą się z tańcem chmurek ze słonkami.
Przewidujemy także zastosowanie ćwiczeń oddechowych z wykorzystaniem piórek. A zabawa na zakończenie? Układanie tęczy z kolorowego ryżu! To będzie naprawdę COŚ! Naszym zdaniem maluchy będą wniebowzięte. A i dorośli, w których duszach kryją się prawdziwi artyści!
„Zdrowe zęby mamy bo o nie dbamy”
To już ostatnia propozycja scenariusza zajęć w marcu. Oczywiście zaczynamy od ciekawej zabawy powitalnej, która dodatkowo pozwala na świetną integrację.
Następnie zaczynamy od wprowadzenia do zajęć wykorzystując historyjkę obrazkową przedstawiającą szorowanie ząbków. Każde z dzieci zostanie także poproszone o przyniesienie swoich przyborów do mycia zębów i nazwania ich oraz opowiedzenia grupie w jakim są kolorze.
Proponujemy zabawę dydaktyczną noszącą nazwę “Zdrowy ząbek, chory ząbek”. Dzieci postarają się opisać nastrój konkretnego ząbka przedstawionego na obrazku oraz nazwać konkretne produkty spożywcze. Zastanowią się, które z nich są zdrowe dla naszych zębów, a które nie.
Nie zabraknie także znanej przez wszystkich piosenki “Szczotka, pasta” i zabawy przy niej!
Po tanecznym szaleństwie pora na kolejną zabawę dydaktyczną, w której to dzieci będą poszukiwać kubka w takim samym kolorze co szczoteczka!
Oczywiście nie zapominamy o zabawie ruchowej. I w tym scenariuszu ją znajdziecie, oczywiście nawiązującą do tematu: Mycia Ząbków.
Na koniec…proponujemy Wam puszczenie dzieciom filmiku (link do konkretnego video w pełnej wersji scenariusza), który ukazuje jak prawidłowo myć ząbki.
To już wszystko na dziś. Mamy nadzieję, że niebawem będziecie mogli wykorzystać wszystkie nasze pomysły! Bądź..zainspirować się nimi, dostosowując konkretne zabawy do Waszej grupy w żłobku czy klubie malucha.
Pamiętajcie, że pełne wersje scenariuszy wraz z niezbędnymi załącznikami znajdziecie w Akademii Opiekuna (więcej o projekcie TUTAJ).
A więc wszyscy, którzy macie dostęp…zostańcie w domu i logujcie się, po to, by zaczerpnąć inspiracji!
A jeśli nie macie dostępu do naszego autorskiego projektu – może warto to zmienić?
Życzymy Wam wielu pomysłów na przeprowadzenie ciekawych zajęć już po otwarciu placówek oraz przede wszystkim zdrowia. Trzymajmy kciuki za to, byśmy niebawem wrócili do naszej żłobkowej codzienności!
Nie widziałeś jeszcze naszego konta na facebook i Instagram? Zobacz koniecznie teraz!
Chcesz spełnić swoje marzenie o byciu opiekunem w żłobku? Zobacz nasz KURS!