Złe emocje u dziecka. Czy istnieją?

Złe emocje u dziecka. Czy istnieją?

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Wydrukuj
Email

Czytanie tego wpisu zajmie Ci około 3 minuty.

Emocje to coś, co towarzyszy ludziom każdego dnia. Zarówno mali jak i duzi co dnia zmagają się z przeróżnymi stanami emocjonalnymi, które można zidentyfikować, rozpoznać, nazwać. To oczywiste, że jedne emocje lubimy bardziej, drugie mniej. Mimo to każda z emocji jest potrzebna, jest po coś.

Jako, że zbliża się dzień 14 lutego czyli Walentynki, jako rodzice, nauczyciele w przedszkolu czy opiekunowie w żłobku, zaczynamy częściej rozmawiać z dziećmi o uczuciach, emocjach. W końcu święto zakochanych to wspaniała okazja do zorganizowania zajęć tematycznych z maluchami (pobierz za darmo pakiet walentynkowy).

Emocje u małych ludzi to nie taka łatwa sprawa. W końcu dzieci dopiero poznają siebie. Uczą się uczuć, emocji. Zdobywają wiedzę na temat tego jak je rozpoznać, zidentyfikować, a co więcej: jak umieć je wyrazić i poradzić sobie z nimi.

Złe emocje. Czy istnieją?

Choć często może nam się wydawać, że niektóre emocje są po prostu złe, tak naprawdę nie istnieje coś takiego. Każdy człowiek: czy to dorosły czy dziecko, może przeżyć sytuację, w której poczuje się gorzej. I to właśnie wtedy manifestowane są emocje, które mają znak ujemny. Mimo to nie możemy określić ich jako „złe”. Każda emocja coś wyraża. Wszystkie: zarówno te ze znakiem dodatnim jak i ujemnym…są po coś, są niezbędne w życiu ludzi!

Emocje mogą być trudne. Trudne, by się wyciszyć, trudne, by się uspokoić. Mogą utrudniać komunikację. Każdy – nie tylko dziecko, ale i dorosły – może mieć problem z poradzeniem sobie z nimi czy z opowiedzeniem o emocjach ze znakiem ujemnym.

Małe dzieci, a trudne emocje

Sytuacja przeżywania trudnych emocji przez małe dzieci jest szczególna. Maluchy jeszcze nie znają dokładnie emocji – ich nazw, tego jak działają. Nie wiedzą co się z nimi dzieje. Wobec tego mogą manifestować je na różne sposoby: od krzyku poprzez gryzienie, wyrywanie włosów aż po płacz.

Dziecko nie zna jeszcze emocji, a wobec tego nie potrafi sobie często z nimi poradzić

My jako dorośli powinniśmy uczyć dzieci emocji. Powinniśmy oswoić ich z emocjami. Istotne jest byśmy pozwolili dziecku na doświadczenie i przeżycie ich – na wiele różnych sposobów. To, co możemy zrobić, to spróbować dziecko przeprowadzić bezpiecznie przez cały ten proces poznawania się z emocjami. Naszym zadaniem jest, by nauczyć dziecko w jaki sposób dobrze wyładować i wyrzucić je z siebie.

A jak z dziećmi rozmawiać o emocjach?

Przede wszystkim warto nazywać emocje i uczucia, mówić o nich głośno. Przydatne okażą się także książeczki, które są jednym z najlepszych sposobów przekazania dziecku określonej wiedzy.

Opowiadajmy bajki o uczuciach i emocjach, pokazujmy je w sytuacjach społecznych. Wykorzystajmy karty o emocjach do ćwiczeń. Akceptujmy emocje dziecka. Istotne jest pokazanie dziecku, że czasami się na kogoś gniewamy, czasami nam jest przykro…nie jest to jednak koniec świata! Gdy trudne emocje opadną, zawsze możemy znaleźć rozwiązanie: uśmiechnąć się, przytulić, przeprosić…


Pokaż dziecku, że z emocjami – nawet tymi trudnymi – można sobie poradzić. Pamiętajmy, by być mentorem dzieci. Pokazujmy opcje, rozwiązania – ale nie zmuszajmy do niczego. Nic na siłę. Niech dziecko również ma szansę na doświadczenie i odkrycie. Pokazujmy świat w jasnych barwach, twórzmy prace plastyczne, na których postacie są uśmiechnięte. Pamiętajmy jednak, by nie pominąć w tej nauce informacji, że istnieją także emocje trudne, których przeżywanie też jest w porządku, że jest normalne.

I pamiętaj: nie ma dzieci niegrzecznych. A trudne emocje przeżywa czasami każdy z nas i to całkowicie naturalne.

Nasz Facebook

O nas

Jesteśmy Placówką Kształcenia Ustawicznego Wpisaną do Rejestru UM. Działamy na rynku od stycznia 2009 roku. Szkolimy online, ale też stacjonarnie w całej Polsce. Specjalizujemy się w szkoleniach pedagogicznym, bo pedagogika to nasza pasja a nie przypadek!

Więcej wpisów

Znaczenie pozytywnego podejścia w edukacji

Znaczenie pozytywnego podejścia w edukacji

Nie ma wątpliwości, że edukacja odgrywa istotną rolę w życiu dziecka. Opiekunowie i nauczyciele w pewnym momencie stają się jednymi z najważniejszych

Jak zorganizować wyjątkowe święto dnia matki w żłobku i przedszkolu?

Jak zorganizować wyjątkowe święto Dnia Matki w żłobku i przedszkolu?

Nadszedł maj, piękny miesiąc, który równocześnie jest miesiącem…mam! Właśnie w maju obchodzimy Dzień Matki: wyjątkowe święto, zarówno dla małych jak i dużych. To okazja, by wyrazić swoją wdzięczność i miłość. Świętowanie Dnia Matki ma ogromne znaczenie, szczególnie w żłobkach i przedszkolach, gdzie dzieci uczą się samodzielności, zdobywają wiedzę i nawiązują pierwsze relacje społeczne.

Ucz się teraz, zapłać później

Ucz się teraz, zapłać później!

Metoda odroczonych płatności to rozwiązanie, które pozwala na zrealizowanie szkolenia lub kursu bez konieczności ponoszenia kosztów na samym początku. Polega to na tym, że kupujesz szkolenie i przesuwasz po prostu termin zapłaty za nie. Jest to przydatne zwłaszcza wtedy, gdy zależy Ci na czasie – chcesz już rozpocząć edukację – a nie posiadasz w danym momencie wystarczającej ilości środków.